top of page

BTY 5.2.16 - Blockly ile Çözebildiğimiz Problemler


Geçen hafta Google Blockly Kaplumbağa Oyununun görevlerini çözümlerken ne olduğunu hatırlıyoruz. Ayrıca code.org sitesinde Sanatçı 2 görevini yapmıştık. Kodları nasıl kullanacağımızı öğrenmiştik. Bugün ise Google Blockly - Müzik oyununu ve Code.org Dans Partisi görevini yapacağız. Fakat görevlere geçmeden önce bu zamana kadar Google Blockly ile geçtiğimiz bölümleri hatırlayalım.
Google Blockly - Çözdüğümüz geçmiş problemler:


Blockly, Google tarafından geliştirilen ve program yazmayı sağlayan görsel bir kütüphanedir. Aslında Blockly’de serbestçe kodlama yapabileceğimiz “Code Editor” ve belirli senaryolarla alıştırma yapabileceğimiz “Blockly Oyunlar” bölümleri bulunur. Biz daha önceki derslerimizde “Blockly oyunlar” ın bazı bölümlerini incelemiştik.
Bulmaca


Blockly Oyunlar’ın birinci bölümünde kodların nasıl taşınıp yerleştirileceğini ve “sürükle-bırak” mantığını, hayvanların özelliklerini doğru yerlere yerleştirerek öğrenmiştik.


Labirent


Labirent bölümünde ise 1.ve 2. seviyelerde ilerle ve sağa dön, sola dön komutlarını kullanmayı öğrendik.

Kuş


3. bölümümüz olan “Kuş” bölümünün oldukça eğlenceli olduğunu hatırlarsınız. Bu bölümde kuşu açıları kullanarak yönlendirmiştik. Açıların saat şeklinde gösterilmesi işimizi çok kolaylaştırmıştı.


Kaplumbağa


Bölümün adı ise “Kaplumbağa” idi. 1. ve 2. seviyede döngü, açı, sağa/ sola dönme ve ileri gitme bloklarını birlikte kullanarak çizimler yaptık.


Bu haftanın görevleri.


Görevlerimiz giderek karmaşık hale geliyor. Bu da bizim daha çok düşünmemize olanak sağlıyor. Bu hafta Google Blockly - Müzik ve Code.org sitesinde Sanatçı 2 görevini yapacağız.


Bu haftanın görevleri

Aşağıdaki resimde solda müzik oyununu görüyorsunuz. Sağda ise code.org sitesinden Dans partisi görevi var. Bu hafta ikisini de yapacağız. Önce Google Blockly - Müzik ile başlayalım.

Müzik Oyunu Oyna


Telefondan girenler için müzik oyunu uyarı:


Telefondan girildiğinde müzik bölümünde notanın C4 kısmı bilgisayardaki gibi değiŞtirilemiyor. Fakat aslında bir yöntemi var. Telefonda C4 kısmına tıkladığınızda değer değiştirme ekranı çıkar bu ekrana aşağıdaki gibi 0 dan başlayarak 12 ye kadar sayı girdiğinizde değerin değiştiğini göreceksiniz. Sayılara karşılık gelen notalar aşağıdadır. Ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Ayrıca yardım videosunu da izleyebilirsiniz.


0 - C3 7 - C4

1 - D3 8 - D4

2 - E3 9 - E4

3 - F3 10 - F4

4 - G3 11 - G4

5 - A3 12- A4

6 - B3

Google Blockly müzik telefondan girenler için yardım videosu:

Code.org


Müzik oyununu tamamladık. Kodlar ile ilgili bilgi sahibi olduk. Şimdi code.org sitesinden bir etkinlik yaparak devam edeceğiz. Aşağıdan bu haftanın code.org görevini görelim.

Code.org - Bu haftanın etkinliği


Bu hafta Code.org 'da bu haftanın görevine başlayacağız. Öncelikle sizler için hazırladığım aşağıdaki bağlantıdan görevinize ulaşıyorsunuz.
Bu haftanın görevi : Dans partisi


1.) https://studio.code.org/sections/RYCMSK 'e gidin ve 6 karakterli sınıf kodunuzu girin: RYCMSK


2.) Adınızı belirleyin: egitimdebilisim


3.) Gizli resminizi seçin:


4.) Giriş yap butonuna tıklayın.


Giriş yapamayanlar için yardım videosu:

Telefon veya tabletten girenler için uyarı:


Telefon veya tabletle girenler için soldaki gibi bir uyarı çıkabilir. Bu ekranı yan çevirin demektir. Eğer ekranı yan çevirdiğinizde de girmiyorsa telefonunuzun yan çevirme özelliği kapalıdır. Sağdaki resimde görünen butondan bu özelliği açmanız gerekir.
Comments


bottom of page