top of page

BTY 5.2.13 - Labirentte Kayboldum


Algoritmalar ve Labirent Oyunu


Geçmiş haftalarda algoritma kavramını öğrenmiştik. Bu haftaki konumuza geçmeden önce algoritma kavramını hatırlamamız gerekiyor.


Algoritma : “Bir işi başarmak için takip edilen adımlar ya da yönergelerdir.” Algoritmaların şekiller ile gösterimine akış şemaları denir.


Aşağıdaki haritayı daha önce görmüştük. Bir turisti otelden heykele göndermek için yapması gereken adımlara algoritma demiştik. Kaybolan turiste yardımcı olmak için algoritmalar yani adres tarifleri oluşturmuştuk. Geçmişte edindiğimiz bu bilgiler bu hafta Google Blockly oyunlarından labirent oyununda ve code.org labirent görevinde işimize yarayacak.


Örnek adres tarifi:

1. Otelden çık.

2. Sola dön.

3. Sağ tarafında Kestane Sokak’ı görene kadar yol boyunca

ilerle.

4. Sağa dön.

5. Kestane Sokak boyunca ilerle.

6. Heykeli karşında göreceksin
Bu haftanın görevleri


Bu hafta da yine Google Blockly oyunlarından Labirent oyununu ve Code.org sitesinden Labirent görevini yapacağız. Google Blockly ile başlayalım.Google Blockly - Labirent oyunu


Labirent oyununa tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılar. Burada kodların ne işe yaradığı sizlere belirtilir. Solda gördüğünüz ekranda oyun size görevleri gösterir, ortada kullanabileceğiniz kod blokları ve sağ tarafta kodları sürükleyip bırakabildiğiniz boş bir alan mevcuttur.


Oyun açıldıktan sonra amaç aşağıdaki gibi hedefe ulaşmak için gerekli blok kodları kullanmaktır. Bu oyunda bölümleri eğlenerek geçerken bir yandan da seviyeyi çözdüğünüz programlama dillerinden hangisini kullandığınız bilgisini alırsınız.
Labirent oyunu kod bloklarının kullanımı


İlk seviyelerde basit bir şekilde ileri git, sağa dön, sola dön komutları vardır. 3. oyun seviyesinden itibaren yeni bir kod bloğu olan “Döngü” bloğu sürece dâhil edilmekte ve oyuna belirli bir blok sayısı ile tamamlama şartı eklenmektedir. Bu noktada, yanda gösterildiği biçimde “Döngü” bloklarını, yapılan işlemleri daha kısa kodlarla ifade etmek ve işlemin yazımını kolaylaştırmak için kullanıyoruz. Yani döngü bloğu içine eklenen kod bloğunda belirtilen işlemin devamlı yapılmasını sağlıyor.
Labirent oyunu oynaCode.org


Her hafta Google Blockly'den bir oyun ve code.org sitesinden bir etkinlik yaparak derslerimize devam edeceğiz demiştik. Şimdi ikinci haftanın code.org görevini görelim.


Code.org Bu haftanın görevi : Labirent


Bu haftanın görevinin bağlantısı aşağıdadır. Bu görevde kod bloklarıyla tıpkı Google Blockly Labirent Oyununda yaptığınız gibi görevleri geçeceksiniz. Böylece kodların anlamlarını ve nasıl kullanıldığını öğreneceksiniz.


Code.org - Bölüm Davetiyesi


Bölüm ismi: Labirent


1.) https://studio.code.org/sections/LVWZHL 'e gidin ve 6 karakterli sınıf kodunuzu girin: LVWZHL


2.) Adınızı belirleyin: egitimdebilisim


3.) Gizli resminizi seçin:

4.) Giriş yap butonuna tıklayın.

Giriş yapamayanlar için yardım videosu:


Telefon veya tabletten girenler için uyarı:


Telefon veya tabletle girenler için soldaki gibi bir uyarı çıkabilir. Bu ekranı yan çevirin demektir. Eğer ekranı yan çevirdiğinizde de girmiyorsa telefonunuzun yan çevirme özelliği kapalıdır. Sağdaki resimde görünen butondan bu özelliği açmanız gerekir.

Kommentit


bottom of page