top of page

Nikon D500 incelemesi

D500'ün verilerine göre cihaz profesyonel bir spor tipi DSLR: Multi-CAM 20K otofokus modulü 153 ölçüm noktasını görüntü alanına alıyor ve bunu neredeyse tamamen kaplıyor. Seri çekim hızı saniyede 10,4 fotoğraf seviyesinde, yeni EXPEED-5 görüntü işlemcisi 1.640.000 gibi bir ISO değerine çıkabilirken, 4K çözünürlüklü videolar da çekebiliyor.


Bu model ile D5 profesyonel modeli arasındaki bir fark sensör ebatı. Pahalı ağır siklet cihaz tam formattan faydalanırken, D500 daha küçük 20,7 megapiksellik APS-C sensörü kullanıyor. Bu sensör özellikle spor aktiviteleri ve hayvan çekimleri gibi TV'ye özgü çekimleri için ideal. Ayrıca fiyat konusu: 7500 TL'lik fiyatı ile D500 çok da ucuz değil, fakat Nikon'un en iyi profesyonel spor tipi kameralarından ucuz, bunların fiyatları 7000 Euro'ya kadar çıkabiliyor.

Test sırasında (Nikkor 70-200 mm telefoto lens kullanıldı), Nikon cihaz yüksek hızlı seri çekim özelliği ile öne çıktı. D500 spontane ve hızlı bir kullanım sunuyor.

RAW modunda kullanıldığında bile (ki bunda kayıpsız bir sıkıştırma söz konusu), Nikon cihaz sadece 19 saniye sonra durdu (200 fotodan sonra). Etkileyici performansı ve APS-C sensörü iyi sonuçlar doğuruyor.

En yüksek ISO değerinin (1.640.000) pratikte bir anlamı yok, fakat standart değerlerde ISO 51.200 değerine kadar kabul edilebilir fotoğraflar çekiliyor. Yüksek görüntü kalitesine ek olarak, D500 yüksek seviye konfor da sunuyor.

Ekran katlanabiliyor ve dokunmatik özelliği oldukça faydalı: Tek yapmanız gereken motife dokunmak ve kamera otomatikman buraya odaklanıp resmi çekiyor. Fakat dokunmatik seçeneği sadece odaklama ve bazı görüntüleme seçenekleri için kullanılabiliyor. Diğer her şey tuşlarla yapılmalı.

4K çözünürlüklü videoları, 28 dakikalık klipleri (saniyede 30 fotoğrafa kadar), mikrofon girişi, kulaklık çıkışı ve HDMI portu ile D500 film çekenler için de ideal. Fakat pilinin performansı biraz hayal kırıklığı yaratıyor: Pil 230 ila 460 fotoğraf çekebiliyor. Güçlü piller bunun iki katından fazlasının altından kalkabiliyor.

Comments


bottom of page