top of page

Microsoft Office Publisher - Tebrik kartları ve davetler hazırlama

Şablon seçme

 1. Publisher'ı başlatın ve bir kart kategorisi seçin.

  • Publisher 2016 ve Publisher 2013'te, Yerleşik > Tebrik Kartları veya Davetiyeler'e tıklayın.

  • Publisher 2010'da, şablon listesinde Tebrik Kartları veya Davetiyeler'e tıklayın.


 1. Önceden tasarlanmış kart yayınları arasında gezinin. Beğendiğiniz bir tasarım bulduğunuzda daha büyük görüntü önizlemesini görmek için üzerine tıklayın.

 2. Yayını açmadan önce Özelleştir ve Seçenekler'in altında birçok tasarım öğesini değiştirebilirsiniz:

  • Özelleştir'in altında istediğiniz renk düzenini ve yazı tipi düzenini tıklatın.

  • Özelleştir'in altında istediğiniz iş bilgileri kümesine tıklayın veya yenisini oluşturun.

  • Seçenekler'in altında Yarım sayfa yandan katlanmış veya Çeyrek sayfa üstten katlanmış gibi istediğiniz sayfa boyutunu seçin.

  • Seçenekler'in altında, istediğiniz düzeni seçin. Not: Office Online'dan yüklediğiniz bir şablonu kullanıyorsanız, yayını açmadan tasarımı özelleştiremezsiniz.


 1. Oluştur'u tıklatın.

Hoşunuza giden bir tasarım görmezseniz, Yeni sayfasına dönüp arama kutusuna tebrik kartı, davetiye veya başka bir kart türü girerek ve ENTER tuşuna basarak Office.com'daki diğer tebrik kartı şablonlarına da bakabilirsiniz.


Kartınızı kişiselleştirme

 • Genel tasarım değişiklikleri yapma

 • Resimlerle çalışma

 • Metinlerle çalışma

Genel tasarım değişiklikleri yapma

Yayının tamamını etkileyen değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin, diğer renk veya yazı tipi düzenlerini de denemek isteyebilirsiniz. Bu değişiklikleri istediğiniz zaman yapabilseniz de, en iyisi metin ve resimleri eklemeden önce yapmaktır.

Aşağıdakilerden birini yapın:

 • Farklı bir renk düzeni denemek için Sayfa Tasarımı sekmesinde istediğiniz renk düzenini tıklatın. Renk düzenleri üzerinde durduğunuzda, renk düzenini seçerseniz tebrik kartının nasıl görüneceğini hemen görürsünüz.
 • Farklı bir yazı tipi düzeni denemek için Sayfa Tasarımı sekmesinde Yazı Tipleri'ni tıklatıp istediğiniz yazı tipi düzenlerini seçin.

 • Sayfa boyutunu değiştirmek için, Sayfa Tasarımı sekmesinde Boyut'a tıklayın ve yeni bir sayfa boyutu seçin.


Resimlerle çalışma

Resimlerle çalışma hakkında daha fazla bilgi almak için bkz. Görüntülerle çalışma hakkında ipuçları.

Yer tutucu resimleri kendi resimlerinizle değiştirme

 1. Yer tutucu resmi sağ tıklatıp Resim Değiştir > Resim Değiştir'i tıklatın.

 2. Resim Ekle iletişim kutusunda, kendi bilgisayarınızda veya kendi ağınızda resim bulmak için göz atın ya da Bing'i kullanarak Office.com resimlerinde arama yapın.
 1. Not: Publisher 2010’da Office.com ve Bing’den resim eklenemez. Çevrimiçi ortamda bulduğunuz resimleri eklemeden önce bunları bilgisayarınıza indirmelisiniz.

 2. Gerekirse yayınınızdaki diğer resimler için de aynı işlemi tekrarlayın.

Yeni resim ekleme

 1. Ekle sekmesinin Çizimler grubunda, bir resim seçeneğine (Resimler veya Çevrimiçi Resimler) tıklayın.

 2. Resimler için bilgisayarınıza göz atın ya da Office.com veya Bing'de arama yapın ve Ekle'ye tıklayın. Not: Publisher 2010’da Office.com ve Bing’den resim eklenemez. Çevrimiçi ortamda bulduğunuz resimleri eklemeden önce bunları bilgisayarınıza indirmelisiniz.


Metinlerle çalışma

Yer tutucu metni kendi iletinizle değiştirmek için yer tutucu metni seçip kendi metninizi yazmanız yeterlidir.

Yeni metin ekleme

 1. Ekle sekmesinde Metin Kutusu Çiz'i tıklatın.

 2. Kartınızda, metnin bir köşesinin görünmesini istediğiniz yerin üzerine gelin, tıklayın ve istediğiniz boyutta bir kutu oluşana kadar çapraz olarak sürükleyin. Metninizi yazmak ve biçimlendirmek için kutunun içine tıklayın.


Yer tutucu metnin yerine bir dize yazma

 • Sayfa Tasarımı sekmesinde Seçenekler'e tıklayın.
 • Kategori için istediğiniz ileti kategorisine tıklayın. Kullanılabilir iletiler'in altında hoşunuza giden iletiye tıklayıp, sağda iletinin iki bölümünün önizlemesini yapın ve Tamam'a tıklayın.
Kartı yazdırma ve tamamlama

Publisher’daki kartlar, belirli boyutlardaki kağıtlara yazdırılmak üzere ayarlanmıştır. Örneğin, Letter boyutunda kağıt için boyutlandırılan bir tasarım seçerseniz, kartı yazdırdıktan sonra kağıdı ikiye katlamanız gerekir.
1 Yazdırmadan önce kartın önizlemesini görüntülediğinizde 1.

2 Kartı bir renkli yazıcıda yazdırdığınızda, katlanmadan önce adım 2 gibi görünür.

3 3. adımda, kartı yukarıdan aşağıya doğru ortasından katlarsınız.

4 4. adımda, kartı yanlardan katlarsınız.


Kartı yazdırma

 1. Kart istediğiniz gibi göründüğünde dosyayı kaydedin.

 2. Dosya > Yazdır’a tıkladıktan sonra, Ayarlar altında Yandan katlı, çeyrek sayfa, Yandan katlı, yarım sayfa veya Broşür, yandan katlı gibi uygun bir biçimin seçilip seçilmediğini doğrulayın. Not: Bu seçenekler yalnızca, yayın sayfası boyutu yayının yazdırılmak üzere ayarlandığı kağıttan küçük olduğunda kullanılabilir.

 3. Önizleme bölmesi, yayının yazdırılan sayfada nasıl görüneceğini gösterir. Yazdırma seçeneklerinde (kopya sayısı gibi) istediğiniz değişiklikleri yapın ve Yazdır’a tıklayın. Belirli üreticilere ait, tebrik kartı olarak tasarlanmış kartonları satın alın. Bu paketlerde çoğunlukla zarflar da yer alır. Üreticinin ürününe veya daha pahalı kartonlara yazdırmadan önce, yayınınızın beklediğiniz gibi yazdırıldığını doğrulamak amacıyla bir veya iki test kartını düz kağıda yazdırın.

Comments


bottom of page