top of page

Microsoft Office Publisher - Bülten oluşturma

Bülten oluşturmak ve özelleştirmek için Publisher'ı kullanabilirsiniz.


Bülten oluşturma

 1. Yerleşik > Bültenler'e tıklayın ve Bültenler kategorisini bulmak için listeyi aşağı kaydırın. (Publisher 2010, en popülerbültenleri altında bültenler 'a tıklayın.)

 2. Bir şablon seçin ve Özelleştiraltında, istediğiniz renk düzenini ve yazı tipi düzenini tıklatın.

 3. İstediğiniz iş bilgileri kümesine tıklayın veya yeni bir küme oluşturun.

 4. Bülteninizi tek veya çift taraflı olarak yazdırmayı planlıyorsanız Seçenekler altında, Bir sayfaya yayılan öğesini, karşılıklı sayfalar içeren bir tasarımla çalışmak istiyorsanız ve bülteninizi tabloid boyutunda bir kağıda yazdırmayı planlıyorsanız, İki sayfaya yayılan öğesini seçin.

 5. Müşteri adresinin posta göndermek üzere ayrı bir zarf yerine bültenin üzerinde bulunmasını istiyorsanız, Müşteri adresini ekle onay kutusunu seçin.

 6. Oluştur'a tıklayın.

 7. Gelecekteki bültenlerde yeniden kullanmak isteyeceğiniz başlık veya logo gibi öğeleri eklemek için şablonu değiştirin.

 8. Yeni şablonunuzu kaydedin ve görüntülenen Farklı Kaydet iletişim kutusunda istediğiniz konuma ve klasöre gidin, Kayıt türü kutusunda Publisher Şablonu'nu seçin.İpucu: Publisher'a şablonlarınızı her zaman nereye kaydetmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Dosya > Seçenekler > Kaydet öğesine giderseniz, Varsayılan kişisel şablonların konumu öğesine kaydetmek istediğiniz klasörün yolunu girebilirsiniz. Bunu yaparsanız, yeni bir yayın oluştururken Özel adlı yeni bir sekme de kullanılabilir duruma gelir ve bu sekme tüm kişisel şablonlarınızı içerir.

Bülteninizi değiştirmek istiyorsanız, bülteninize sayfa ekleyebilir veya bültenden sayfaları kaldırabilirsiniz. Ayrıca, büyteni 11x17 kağıda yazdırabilir veya e-posta bültenleri oluşturup göndererek kağıt ve posta masraflarından tümüyle kurtulabilirsiniz.Düzen üzerinde tasarım değişiklikleri yapma

 • Sayfa tasarımı sekmesinde, Seçenekler'e tıklayın ve her sayfada istediğiniz sütun sayısına tıklayın. İç sayfalarda (örneğin 4 sayfalık bir bültenin sayfa 2 ve 3 ' ü), Değiştirilecek sayfayı seç seçeneği görüntülenir. Sayfayı sola veya sağ taraftabir sayfaya tıklayın ve her sayfada aşağıdaki biçimlerden birine tıklayın: 3 hikaye, Takvim, sipariş formu, Yanıt formuveya kayıt formu.


Metinlerle çalışma

Bir iş bilgileri kümesi oluşturduysanız, iş iletişim bilgileriniz ve logonuz, bazı yer tutucu metinlerini otomatik olarak değiştirir.

Not: İş bilgileri, Office Online’dan indirdiğiniz şablonlardaki yer tutucu metnin yerine otomatik olarak geçmez. Yer tutucu adlarını, adreslerini ve logolarını iş bilgilerinizle değiştirmek için, şirket adı veya adresi gibi bir iş bilgileri öğesi için akıllı etiket düğmesini tıklatın ve sonra Iş bilgileri kümesinden Güncelleştir'i tıklatın. (Metin veya logo üzerine geldiğinizde akıllı etiket düğmesi görüntülenir.)

 1. Her yer tutucu metni bloğu için aşağıdakilerden birini yapın:

  • Yer tutucu metni seçin ve yazın.

  • Yer tutucu metnini seçmek için sağ tıklatın, kısayol menüsünde Metni Değiştir 'in üzerine gelin, metin dosyası'nı tıklatın, kullanmak istediğiniz metni içeren dosyayı tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın. Not: Çoğu durumda metin, metin kutusuna sığacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırılır. Örneğin, bir makale başlığı uzunsa, metnin sığması için otomatik olarak boyutu küçülür.


 1. Metin boyutunu ayarlayın. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Metnin diğer metin kutularına bağlı olmayan bir metin kutusuna sığması için otomatik olarak yeniden boyutlandırmasını istiyorsanız, metin kutusuna tıklayın ve metin kutusu araçları biçim sekmesinde metin sığdırma>öğesinitıklatın.

  • Yazı tipi boyutunu el ile değiştirmek için, metni seçin ve ardından metin kutusu araçları biçim sekmesinin yazı tipi boyutu listesinde yeni bir yazı tipi boyutunu tıklatın.


Metin kutularıyla çalışma hakkında daha fazla bilgi için metin kutusuna metni sığdırma bölümüne bakın.Resimlerle çalışma

 • Yer tutucu resmine sağ tıklayın, Resmi Değiştir'in üzerine gelin, Resmi Değiştir'e tıklayın, resim Ekle iletişim kutusunda kullanılabilir kaynaklardan birinden yeni bir resim seçin ve Ekle'ye tıklayın. İpucu: Sağ tıklattığınızda Resmi Değiştir 'i görmüyorsanız, resmin çerçevesini çevreleyen beyaz daireleri görene kadar yer tutucu resmini bir kez tıklatın. İçinde x’lerin olduğu, resmin kendisini çevreleyen gri daireler görene kadar resme yeniden tıklayın, sonra da resme sağ tıklayın.

Comments


bottom of page