top of page

Microsoft Office Excel - Sorgu Düzenleyicisi’ne Giriş (Power Query)

Sorgu Düzenleyicisi yalnızca yeni bir sorgu yüklediğinizde, düzenlerken veya oluşturduğunuzda görüntülenir. Aşağıdaki videoda, Excel çalışma kitabından bir sorguyu düzenledikten sonra görüntülenen Sorgu Düzenleyicisi gösterilir.

Varolan çalışma kitabı sorgusunu yüklemeden veya düzenlemeden sorgu düzenleyicisini görüntülemek için:

Power Query şerit sekmesindeki dış veri al bölümünde, boş sorgu > diğer kaynaklardanöğesini seçin.


Sorgu Düzenleyicisi 'yle, veri dönüştürme işlemlerini bir veri kaynağı üzerinden bulabilir, tanımlayabilir ve gerçekleştirebilirsiniz. Sorgu Düzenleyicisi iletişim kutusunu görüntülemek için, bir veri kaynağına bağlanın ve Navigator bölmesinde Sorguyu Düzenle 'ye tıklayın veya çalışma kitabı sorguları bölmesinde sorguya çift tıklayın. Veri kaynağına bağlanmak için, dış veri kaynaklarından verileri Içeri aktarma bölümüne bakın.

Sorgu Düzenleyicisi şu özellikleri içerir:

  1. Sorgu Düzenleyicisi şeridi.

  2. Sorgu yapmak istediğiniz veri tablosunu bulmak için yapılandırılmış veri kaynaklarına göz atmanızı sağlayan Gezgin bölmesi.

  3. Bağlam menüleri, bir tablo sütunu gibi, düzenleyici önizleme kılavuzundaki bir öğeye özgüdür.

  4. Her sorgu adımının sonuçlarından verilerin önizlemesini görüntüleyen önizleme Kılavuzu. Veri çözümleme gereksinimlerinize uygun şekilde verileri şekillendirin ve tabloları bir konu tablosuna yeniden düzenleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Şekil verilerine bakın.

  5. Her sorgu adımını içeren sorgu ayarları paneli. Bir sorguya uygulanabilen veri alımı veya veri dönüştürme görevlerinin her birine karşılık gelir. Sorgu adımlarını düzenleme hakkında daha fazla bilgi için Sorgu adımı özelliklerini düzenleme konusuna bakın.Comments


bottom of page