top of page

Microsoft Office Excel - Sayıları çıkarma

Kaç Stok maddelerinin kardan alınacağını (Toplam stoktan maddeleri çıkarma) öğrenmek istediğinizi varsayalım. Ya da, emekliliğin kaç çalışana fazla yaklaştığını (55 altındaki çalışanların sayısını toplam çalışandan çıkarma) bilmeniz gerekebilir.


Bir hücrede sayıları çıkarma

Basit çıkarma yapmak için - (eksi işareti) aritmetik işlecini kullanın.

Örneğin, hücreye = 10-5 formülünü girerseniz, hücrede sonuç olarak 5 görüntülenir.

Bir aralıkta sayıları çıkarma

Negatif bir sayı eklendiğinde, bir sayıyı diğerine çıkarma işlemi aynıdır. Bir aralığa negatif sayılar eklemek için topla işlevini kullanın.

Not: Excel'de, ÇIKAR işlevi yoktur. TOPLA işlevini kullanın ve çıkarmak istediğiniz sayıların negatif değerlerini yazın. Örneğin, TOPLA(100,-32,15,-6) formülü 77 değerini döndürür.

Örnek

Sayıları farklı yollarla çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Aşağıdaki tabloda yer alan tüm satırları seçip klavyenizde CTRL-C tuşlarına basın. Veri150009000-8000Formül=A2-A315000 'ten 9000 çıkarır (eşittir 6000)-TOPLA (A2: A4)Negatif sayılar da dahil olmak üzere listedeki tüm sayıları toplar (net Result 16000)

  2. Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuşlarına basın.

  3. Sonuçları görüntüleme ve formülleri görüntüleme arasında geçiş yapmak için, klavyenizde CTRL + ' (vurgu işareti) tuşlarına basın. Veya formülleri göster düğmesine ( formüller sekmesinde) tıklayın.

Topla işlevini kullanma

Topla işlevi bağımsız değişken olarak belirttiğiniz tüm sayıları toplar. Her bağımsız değişken bir aralık, bir hücre başvurusu, an dizi, bir sabit, bir formül veya başka bir işlevi sonucu olabilir. Örneğin, topla (a1: a5) , a1 ile A5 arasındaki hücre aralığındaki tüm sayıları toplar. Yani, a1, a3 ve a5 (a1, a3 ve a5) hücrelerindebulunan sayıları ekleyen bir başka örnek (a1, a3, A5) .

Opmerkingen


bottom of page