top of page

Microsoft Office Excel - Satırları otomatik olarak numaralandırma

Diğer Microsoft Office programlarından farklı olarak, Excel'de verileri otomatik olarak numaralandırmak için bir düğme bulunmaz. Ancak, dolgu tutamacı öğesini sürükleyip bir sütunu sayı serisiyle doldurarak veya SATIR işlevini kullanarak veri satırlarına sıralı numaralar ekleyebilirsiniz.


İpucu: Verileriniz için daha gelişmiş bir otomatik numaralandırma sistemi arıyorsanız ve bilgisayarınızda Access yüklüyse, Excel verilerini Access veritabanına verebilirsiniz. Access veritabanında, tabloya yeni kayıt girdiğinizde otomatik olarak benzersiz bir numara üreten bir alan oluşturabilirsiniz.


Sütunu sayı serisiyle doldurma

 1. Doldurmak istediğiniz aralıktaki ilk hücreyi seçin.

 2. Seri için başlangıç değerini yazın.

 3. Düzen oluşturmak üzere bir sonraki hücreye bir değer yazın. İpucu: Örneğin, 1, 2, 3, 4, 5... serisini kullanmak istiyorsanız, ilk iki hücreye 1 ve 2 yazın. Öte yandan 2, 4, 6, 8... serisini istiyorsanız 2 ve 4 yazın.

 4. Başlangıç değerlerini içeren hücreleri seçin. Not: Excel 2013 ve sonraki sürümlerinde, veri içeren birden çok hücre seçtiğinizde, varsayılan olarak Hızlı Çözümleme düğmesi görüntülenir. Bu yordamı tamamlamak için düğmeyi yoksayabilirsiniz.

 5. dolgu tutamacı doldurmak istediğiniz Aralık boyunca sürükleyin. Not: Doldurma tutamacını her hücrenin üzerinden sürükledikçe, Excel değerin önizlemesini görüntüler. Farklı bir model uygulamak isterseniz, doldurma tutamacını sürüklerken sağ tıklatma düğmesini basılı tutun ve düzeni seçin. Artan sırada doldurmak için aşağı veya sağa sürükleyin. Azalan sırada doldurmak için yukarı veya sola sürükleyin. İpucu: Doldurma tutamacını görmüyorsanız, önce bunu görüntülemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için Doldurma tutamacını gösterme veya gizleme bağlantısına bakın. Not: Bu numaralar, satır eklediğinizde, taşıdığınızda veya kaldırdığınızda otomatik olarak güncelleştirilmez. Doğru sıradaki iki numarayı seçip sonra da doldurma tutamacını numaralandırılmış aralığın sonuna kadar sürükleyerek sıralı numaralandırmayı el ile güncelleştirebilirsiniz.

Satırları numaralandırmak için SATIR işlevini kullanma

 1. Numaralandırmak istediğiniz aralığın ilk hücresine =SATIR(A1) yazın. SATIR işlevi, başvuruda bulunduğunuz satırın numarasını döndürür. Örneğin, =SATIR(A1) işlevi 1 numarayı döndürür.

 2. dolgu tutamacı öğesini, doldurmak istediğiniz aralık boyunca sürükleyin. İpucu: Doldurma tutamacını görmüyorsanız, önce bunu görüntülemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için Doldurma tutamacını gösterme veya gizleme bağlantısına bakın.

 • Bu numaralar, verilerinizle birlikte bunları sıraladığınızda güncelleştirilir. Satır eklediğinizde, taşıdığınızda veya sildiğinizde sıra kesintiye uğrayabilir. Doğru sıradaki iki numarayı seçip sonra da doldurma tutamacını numaralandırılmış aralığın sonuna kadar sürükleyerek numaralandırmayı el ile güncelleştirebilirsiniz.

 • Satır işlevini kullanıyorsanız ve yeni veri satırları eklerken sayıların otomatik olarak eklenmesini istiyorsanız, bu veri aralığını Excel tablosuna dönüştürün. Tablonun sonuna eklenen tüm satırlar sıralı olarak numaralandırılır. Daha fazla bilgi için çalışma sayfasında Excel tablosu oluşturma veya silme konusuna bakın.

Belirli bir sırada numara kodları, örneğin satın alma siparişi numaraları girmek için, SATIR işlevini METNEÇEVİR işleviyle birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, numaralandırılmış listeyi 000-001 ile başlatmak için, numaralandırmak istediğiniz aralığın ilk hücresine =METNEÇEVİR(SATIR(A1),"000-000") girer ve ardından doldurma tutamacını aralığın sonuna kadar sürüklersiniz.

Doldurma tutamacını gösterme veya gizleme

dolgu tutamacı varsayılan olarak görüntülenir, ancak bunu açıp kapatabilirsiniz.

 1. Excel 2010 ve sonraki sürümlerinde, Dosya sekmesini ve Seçenekler'i tıklatın. Excel 2007 'de, Microsoft Office düğmesi tıklatın ve ardından Excel Seçenekleri'ni tıklatın.

 2. Doldurma tutamacını göstermek veya gizlemek için, Gelişmiş kategorisindeki Düzenleme seçenekleri'nin altında Doldurma tutamağını ve hücre sürükleyip bırakmayı etkinleştir onay kutusunu seçin veya temizleyin.

Not: Doldurma tutamacını sürüklerken mevcut verilerin üzerine yazılmasını önlemeye yardımcı olmak için Hücrelerin üzerine yazmadan önce uyar onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. Excel’in hücrelerin üzerine yazma hakkında bir ileti görüntülemesini istemiyorsanız, bu onay kutusunu temizleyebilirsiniz.

Comments


bottom of page