top of page

Microsoft Office Excel - Korunan çalışma sayfasındaki belirli alanları kilitleme veya kilidini açma

Varsayılan olarak, çalışma sayfasını korumak tüm hücreleri kilitleyerek, bunların hiçbiri düzenlenemez. Bazı hücre düzenlemesini etkinleştirmek için, diğer hücreleri kilitli bırakırken tüm hücrelerin kilidini açabilirsiniz. Çalışma sayfasını korumadan önce belirli hücreleri ve aralıkları kilitleyebilirsiniz ve isteğe bağlı olarak, belirli kullanıcıları yalnızca belirli bir korumalı sayfanın belirli aralıklarında düzenleme yapmalarına olanak tanır.


Korunan çalışma sayfasında yalnızca belirli hücreleri ve aralıkları kilitleme

İzleyeceğiniz adımlar:

 • Çalışma sayfası korunuyorsa aşağıdakileri yapın:

 • Gözden geçir sekmesinde sayfa korumasını kaldır 'a tıklayın ( değişiklikler grubunda).


 • Çalışma sayfası korunduğunda sayfanın korumasını kaldırmak Için sayfayı koruma düğmesini tıklatın.

 • İstenirse, çalışma sayfasının korumasını kaldırmak için parolayı girin.


 • Tümünü Seç düğmesini tıklatarak çalışma sayfasının tamamını seçin. • Giriş sekmesinde hücre yazı tipini Biçimlendir açılan öğesini tıklatın. Ctrl+Shift+F veya Ctrl+1 tuşlarına da basabilirsiniz. • Hücreleri Biçimlendir açılan listesinde, koruma sekmesinde kilitli kutusunun işaretini kaldırın ve Tamam'ı tıklatın. • Çalışma sayfasını koruduğunuzda, bu işlem çalışma sayfasındaki tüm hücreleri kaldırır. Şimdi, özellikle kilitlemek istediğiniz hücreleri seçebilirsiniz.

 • Çalışma sayfasında yalnızca kilitlemek istediğiniz hücreleri seçin.

 • Hücreleri Biçimlendir açılan penceresini yeniden açın (Ctrl + Shift + F).

 • Bu kez, koruma sekmesinde kilitli kutusunu işaretleyin ve Tamam'ı tıklatın.

 • Gözden Geçir sekmesinde, Sayfayı Koru'yı tıklatın.Bu çalışma sayfasının tüm kullanıcılarına Izin ver listesinde, kullanıcıların değiştirebilmelerini istediğiniz öğeleri seçin.
 1. Çalışma sayfası öğeleri hakkında daha fazla bilgi

Kilitli hücreleri seç

İşaretçiyi, Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunun Koruma sekmesinde Kilitli onay kutusunun seçildiği hücrelere taşıma. Varsayılan olarak, kullanıcıların kilitli hücreleri seçmesine izin verilir.


Kilidi açılmış hücreleri seç

İşaretçiyi, Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunun Koruma sekmesinde Kilitli onay kutusunun temizlendiği hücrelere taşıma. Varsayılan olarak, kullanıcılar kilitli olmayan hücreleri seçebilir ve kullanıcılar korunan bir çalışma sayfasındaki kilitli olmayan hücreler arasında hareket etmek için SEKME tuşuna basabilir.


Hücreleri biçimlendir

Hücreleri Biçimlendir ve Koşullu Biçimlendirme iletişim kutularındaki seçeneklerde değişiklik yapma. Çalışma kitabını korumaya başlamadan önce koşullu biçimlendirme uyguladıysanız, kullanıcı başka bir koşula uyan değerler girdiğinde biçimlendirmenin değiştirilmesine devam edilir.


Sütunları biçimlendir

Sütun genişliğini değiştirme veya sütunları gizleme dahil olmak üzere herhangi bir sütun biçimlendirme komutunu kullanma (Giriş sekmesi, Hücreler grubu, Biçim düğmesi).


Satırları biçimlendir

Satır yüksekliğini değiştirme veya satırları gizleme dahil olmak üzere herhangi bir satır biçimlendirme komutunu kullanma (Giriş sekmesi, Hücreler grubu, Biçim düğmesi).

Sütun ekle

Sütun ekleme.

Satır ekle

Satır ekleme.

Köprüler ekle

Kilitli olmayan hücrelere bile yeni köprü ekleme.

Sütun sil

Sütun silme.

Sütun sil korunuyorsa ve Sütun ekle korunmuyorsa, kullanıcılar silemeyecekleri sütunlar ekleyebilir.

Satır sil

Satırları silme.

Satır sil korunuyorsa ve Satır ekle korunmuyorsa, kullanıcılar silemeyecekleri satırlar ekleyebilir.

Sırala

Verileri sıralamak için herhangi bir komut kullanma (Veri sekmesi, Sırala ve Filtre Uygula grubu).

Kullanıcılar bu ayardan bağımsız olarak, korumalı bir çalışma sayfasındaki kilitli hücreleri içeren aralıkları sıralayamaz.

Otomatik Filtre kullan

Otomatik Filtreler uygulandığında aralıklardaki filtreyi değiştirmek için aşağı açılan okları kullanma.

Kullanıcılar bu ayardan bağımsız olarak, korumalı bir çalışma sayfasında Otomatik Filtreler uygulayamaz veya kaldıramazlar.

Özet Tablo raporlarını kullan

Özet Tablo raporlarını biçimlendirme, rapor düzenini değiştirme, raporları yenileme veya başka bir şekilde değiştirme ya da yeni raporlar oluşturma.

Nesne düzenle

Aşağıdakilerden birini yapma:

 • Çalışma sayfasını korumadan önce kilidini açmadığınız grafik nesnelerinde (eşlemeler, katıştırılmış grafikler, şekiller ve metin kutuları) değişiklik yapma. Örneğin, çalışma sayfasının makroyu çalıştıran bir düğmesi varsa, makroyu çalıştırmak için bu düğmeyi tıklatabilir, ancak silemezsiniz.

 • Katıştırılmış grafikte biçimlendirme gibi bir değişiklik yapma. Kaynak verilerini değiştirdiğinizde grafiğin güncelleştirilmesi devam eder.

 • Açıklama ekleme veya düzenleme.

Senaryoları düzenle

Gizlediğiniz senaryoları görüntüleme, değişikliklerini engellediğiniz senaryoları değiştirme ve bu senaryoları silme. Kullanıcılar, değişen hücrelerin değerlerinde değişiklik yapabilir (hücreler korunmuyorsa) ve yeni senaryolar ekleyebilir.


Korunan bir çalışma sayfasında, kullanıcıların düzenleyebilmesi için aralıkların kilidini kaldırma

Belirli kullanıcılara korunan çalışma sayfasındaki aralıkları düzenleme izni verebilmeniz için, bilgisayarınızda Microsoft Windows XP veya daha üstü bir sürümün çalıştırılması ve bilgisayarınızın bir etki alanında bulunması gerekir. Etki alanı gerektiren izinleri kullanmak yerine aralık için bir parola da belirtebilirsiniz.

 1. Korumak istediğiniz çalışma sayfasını seçin.

 2. Gözden Geçir sekmesindeki Değişiklikler grubunda, Kullanıcıların Aralıkları Düzenlemesine İzin Ver öğesini tıklatın. Bu komut yalnızca çalışma sayfası korumalı değilse kullanılabilir.

 3. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Yeni bir düzenlenebilir aralık eklemek için Yeni'yi tıklatın.

  • Varolan bir düzenlenebilir aralığı değiştirmek için Sayfa korumalıyken parola ile kilidi açılacak aralıklar kutusunda o aralığı seçin ve sonra Değiştir'i tıklatın.

  • Düzenlenebilir bir aralığı silmek için Sayfa korumalıyken parola ile kilidi açılacak aralıklar kutusunda o aralığı seçin ve sonra Sil'i tıklatın.


 1. Başlık kutusuna kilidini kaldırmak istediğiniz aralığın adını yazın.

 2. Başvurulan hücreler kutusuna eşittir işareti (=) girin ve kilidini kaldırmak istediğiniz aralığın başvurusunu yazın. Ayrıca İletişim Kutusunu Daralt düğmesini tıklatabilir, çalışma sayfasında aralığı seçebilir ve iletişim kutusuna dönmek için İletişimi Daralt düğmesini yeniden tıklatabilirsiniz.

 3. Parola erişimi için, Aralık parolası kutusunda aralığa erişme izni veren bir parola yazın. Erişim izinlerini kullanmayı planlıyorsanız parola belirlemek isteğe bağlıdır. Parola kullanılması, aralığı düzenleyen yetkili kişilerin kullanıcı kimlik bilgilerini görmenize olanak tanır.

 4. Erişim izinleri için İzinler'i, ardından da Ekle'yi tıklatın.

 5. Seçilecek nesne adlarını girin (örnekler) kutusunda, aralıkları düzenleyebilmesini istediğiniz kullanıcıların adlarını yazın. Kullanıcı adlarının nasıl girilmesi gerektiğini görmek için örnekler öğesini tıklatın. Adları doğrulamak için Adları Denetle'yi tıklatın.

 6. Tamam'ı tıklatın.

 7. Seçtiğiniz kullanıcının izin türünü belirtmek için, İzinler kutusunda İzin Ver veya Reddet onay kutularını seçin veya işaretini kaldırın ve ardından Uygula'yı tıklatın.

 8. İki kez Tamam'ı tıklatın. Parola istenirse, belirlemiş olduğunuz parolayı yazın.

 9. Kullanıcıların Aralıkları Düzenlemesine İzin Ver iletişim kutusunda Sayfayı Koru'yu tıklatın.

 10. Bu çalışma sayfasının tüm kullanıcıları aşağıdakileri yapabilir listesinde, kullanıcıların değiştirebilmesini istediğiniz öğeleri seçin.


Commenti


bottom of page