top of page

Microsoft Office Excel - Elektronik tabloya değer eklemenin yolları

Excel'de değerleri toplamak için bir hızlı ve kolay bir yol Otomatik Toplam kullanmaktır. Yalnızca doğrudan veri sütununun altındaki boş bir hücre seçin. Sonra Formül sekmesinde Otomatik Toplam ' ı tıklatın > toplamı. Excel otomatik olarak toplamı alınacak aralık mantıklı. (Boş bir hücre sağa toplanacak hücre seçerseniz otomatik toplam'ı da yatay olarak çalışabilirsiniz.)

Otomatik Toplam formülü, sizin için oluşturur ve böylece yazmaya yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, formülü kendiniz yazmak isterseniz, TOPLA işlevi konusuna bakın.


Koşula göre ekleme

  • Bir koşul içeren değerleri toplama istediğinizde ETOPLA işlevini kullanın. Örneğin, belirli bir ürün toplam satışlarıyla eklemeniz gerektiğinde.

  • Birden fazla koşul içeren değerleri toplama istediğinizde ÇOKETOPLA işlevini kullanın. Örneğin, belirli bir satış bölgesi içinde belirli bir ürün toplam satışlarıyla toplamak isteyebilirsiniz.

Tarihleri toplama veya çıkarma

Tarihleri toplama veya çıkarma nasıl genel bakış için bkz: Ekle'yi veya tarihleri çıkarma. Daha karmaşık tarih hesaplamaları için bkz: tarih ve saat işlevleri.


Zaman ekleme veya çıkarma

Saat toplama veya çıkarma nasıl genel bakış için bkz: Ekle'yi veya zaman çıkarma. Diğer zaman hesaplamalar için bkz: tarih ve saat işlevleri.

Comments


bottom of page