top of page

Microsoft Office Excel - Çalışma kitaplarında aynı anda birlikte çalışın

Windows masaüstü için Excel’de birlikte yazmaya başlamadan önce belirli ayarlamaların yapıldığından emin olmanız gerekir. Bundan sonra, yalnızca birkaç adımda başkalarla birlikte yazmamız gerekir.

Birlikte yazmak için gerekenler


 • Bir Microsoft 365 aboneliğiniz var.

 • Microsoft 365 için Excel'in en son sürümünün yüklü olması gerekir. Bir iş veya okul hesabınız varsa, henüz birlikte yazma desteği olan bir Office sürümünüz olmadığını unutmayın. Bunun nedeni yöneticinizin en son sürümü yüklenmek üzere sağlamamış olması olabilir.

 • Abonelik hesabınızla Office’te oturum açmanız gerekir.

 • Excel Çalışma Kitaplarını .xlsx, .xlsm veya .xlsb dosya biçiminde kullan gerekir. Dosyanız bu biçimde değilse, dosyayı açın ve Sonra Farklı Kaydet'i > Kaydet'i seçin > >Kaydetme türüne gidin. Biçimi Excel Çalışma Kitabı (*.xlsx)’e dönüştürün. Birlikte yazmanın Katı Açık XML Elektronik Tablosu biçimini desteklememektedir.


1. Adım: Çalışma kitabını karşıya yükleme

Bir web tarayıcısı aracılığıyla OneDrive, OneDrive İş veya bir SharePoint Online kitaplığına bir çalışma kitabı yükleyin ya da burada yeni bir çalışma kitabı oluşturun. SharePoint Şirket İçi sitelerinin (Microsoft tarafından barındırn olmayan siteler) birlikte yazma desteği olmadığını unutmayın. Hangi siteyi kullanmakta olduğundan emin değilsanız, sitenin sorumlusuna veya SIZIN IT departmanınıza sorun.

2. Adım: Paylaşın


 1. Dosyayı karşıya yükledikten sonra açmak için dosya adını seçin. Çalışma kitabı, web tarayıcınızda yeni sekmede açılır.

 2. Masaüstü Uygulamasında Aç düğmesini seçin.

 3. Dosya Excel masaüstü uygulamasında açıldığında, dosyanın Korumalı Görünüm'de olduğunu söyleyen sarı bir çubuk görebilir. Bu durumda Düzenlemeyi Etkinleştir düğmesini seçin.

 4. Sağ üst köşede Paylaş'ı seçin.

 5. Varsayılan olarak, tüm alıcılar çalışma kitabını düzenleyebilir, ancak düzenleyebilir seçeneğini seçerek ayarları değiştirebilirsiniz.

 6. Adres kutusuna e-posta adreslerini yazın ve her adresleri noktalı virgülle ayırın.

 7. Alıcılarınız için bir ileti ekleyin. Bu adım isteğe bağlıdır.

 8. Gönder’i seçin.

Not: Bağlantıyı kendiniz göndermek için Gönder düğmesini seçmeyebilirsiniz. Bunun yerine, bölmenin en altındaki Bağlantıyı kopyala'ya tıklayın.

3. Adım: Diğer kişiler belgeyi açabilir

Paylaş düğmesini seçtiysanız, diğer kişiler dosyayı açmaya davet eden bir e-posta iletisi alırlar. Bağlantıyı seçerek çalışma kitabını açabilirler. Bir web tarayıcısı açılır ve çalışma kitabı Web için Excel. Birlikte yazma için Excel masaüstü uygulamasını kullanmak isterse, Masaüstü Uygulamasında Düzenle'yi seçerek bunu da kullanabilirler. Ancak Excel uygulamasının birlikte yazmayı destekleyen bir sürümünü kullanmaları gerekir. Android için Excel, iOS için Excel, Excel Mobile ve Microsoft 365 için Excel aboneleri şu anda birlikte yazma desteği olan sürümlerdir. Desteklenen bir sürüme sahip değilse, tarayıcıda düzenleyebilirler. Not: Excel, PowerPoint veya Word'un en son sürümünü kullanıyorsa daha kolay bir yolu vardır: Dosya'ya > Aç'ı ve Benimle Paylaşılan'ı seçerek.

4. Adım: Başkalarıyla birlikte yazın

Dosya Excel’de açıkken sol üst köşedeki Otomatik Kaydetme özelliğinin açık olduğundan emin olun. Diğerleri de dosyayı açtığında birlikte yazmaya başlarsınız. Excel penceresinin sağ üst tarafında kişilerin resimlerini görürseniz birlikte yazdığınızı anlayabilirsiniz. (Bu kişilerin adlarının baş harflerini ya da konuk anlamına gelen "G" harfini de görebilirsiniz.) Birlikte yazma ipuçları:

 • Diğer kişilerin seçimlerini farklı renklerde görebilirsiniz. Bu durum, iOS için Microsoft 365 için Excel, Web için Excel, Android için Excel, Excel Mobile veya Excel kullanıyorsa gerçekleşir. Başka bir sürüm kullanıyorsa, onların seçimlerini görmeysiniz, ancak yaptıkları değişiklikler çalışırken görünür.

 • Diğerlerinin seçimlerini farklı renklerde görüyorsanız, bunlar mavi veya mor gibi renklerde görünür. Ancak sizin seçiminiz her zaman yeşil olur. Diğer kişilerin ekranlarında da kendi seçimleri yeşil görünür. Birlikte yazdığınız kişileri karıştırırsanız, imlecinizi seçimin üzerinde beklettiğinizde kişinin adı gösterilir. Bir kişinin çalıştığı yere atlamak için resmi veya baş harflerini seçin ve ardından Git seçeneğini belirleyin.


Σχόλια


bottom of page