top of page

Microsoft Office Excel - Çalışma kitabını koruma

Diğer kullanıcıların gizli çalışma sayfalarını görüntülemelerini, çalışma sayfalarını eklemelerini, taşımalarını, silmelerini veya gizlemelerini ve yeniden adlandırmalarını engellemek için Excel çalışma kitabınızın yapısını parolayla koruyabilirsiniz.

Not: Bu makaledeki ekran görüntüleri Excel 2016'dan alınmıştır. Farklı bir sürüm kullanıyorsanız, biraz farklı bir görünümle karşılaşabilirsiniz ancak aksi belirtilmediği sürece işlev aynıdır.

Notlar: Çalışma kitabının korunması, bir Excel dosyasının veya çalışma sayfasının parolayla korunmasından farklı bir işlemdir. Daha fazla bilgi için aşağıdakilere bakın:

  • Dosyanızı başka kullanıcıların açamayacağı şekilde kilitlemek için bkz. Excel dosyasını koruma.

  • Çalışma sayfanızdaki verilerin belirli alanlarını diğer kullanıcılardan korunması için çalışma sayfanızı korumanız gerekir. Daha fazla bilgi için bkz.

  • Excel dosyanızı, çalışma kitabınızı ve çalışma sayfanızı koruma arasındaki farkı öğrenmek için bkz. Excel’de koruma ve güvenlik.


Çalışma kitabı yapısını koruma

Çalışma kitabınızın yapısını korumak için şu adımları izleyin:

  • Çalışma kitabını> İncele 'yi tıklatın.  • Not: Pencereler seçeneği yalnızca Excel 2007, Excel 2010, Mac için Excel 2011 ve Mac için Excel 2016 uygulamalarında kullanılabilir. Kullanıcıların çalışma kitabı penceresini taşımasını, yeniden boyutlandırmasını veya kapatmasını önlemek ya da pencereleri gizlemek/göstermek istiyorsanız Pencereler seçeneğini kullanın.

  • Parola kutusuna bir parola girin. Önemli: Parola isteğe bağlıdır. Parola sağlamazsanız, herhangi bir kullanıcı çalışma kitabının korumasını kaldırabilir ve çalışma kitabını değiştirebilir. Parola girerseniz, hatırlaması kolay bir parola seçtiğinizden emin olun. Parolalarınızı not alın ve güvenli bir yerde saklayın. Parolaları kaybederseniz Excel bunları sizin için kurtaramaz.

  • Tamam'ı seçin, onaylamak için parolayı yeniden girin ve Tamam 'ı seçin.

Çalışma kitabının korumalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Gözden Geçir sekmesinde Çalışma Kitabını Koru simgesine bakın. Vurgulanmışsa çalışma kitabı korunmaktadır. Çalışma kitabının içinde bir sayfanın en altına tıklarsanız, çalışma kitabının yapısını değiştirmeye yönelik sayfa Ekle, Sil, Yeniden Adlandır, Taşı, Kopyala, Gizle ve Göster seçeneklerinin kullanılamadığını fark edersiniz. Bilgi menüsündeki çalışma kitabını koruma seçeneği, çalışma kitabının yapısının korunduğunu gösterir. Bu seçeneği görmek için Dosya > Bilgi > Çalışma Kitabını Koru'ya tıklayın.

Excel çalışma kitabının korumasını kaldırma

Çalışma kitabını> İncele 'yi tıklatın. Parolayı girin ve Tamam'a tıklayın.

Comments


bottom of page