top of page

Microsoft Office Excel - Çalışma Kitabındaki Sorguları Görüntüleme ve Yönetme (Power Query)

Power Query sorgularınızı Excel çalışma kitabı sorguları bölmesinde yönetebilirsiniz.
Bu bölüm, Excel çalışma kitabınızda çok fazla sorgu varsa ve gereken sorguyu bulmak için çalışma kitabındaki sayfalarda gezinmek istemiyorsanız oldukça kullanışlıdır. Çalışma Kitabı Sorguları bölmesi ayrıca çalışma kitabı sorgularında düzenleme, yineleme, başvurma, birleştirme, ekleme, paylaşma ve silme gibi çeşitli işlemler yapmanızı sağlar.

Çalışma kitabındaki sorgularınızı görüntülemek ve yönetmek için:

 1. Sorgularınızı içeren Excel çalışma kitabını açın.

 2. Çalışma kitabındaki sorgularınızı paylaşmak istiyorsanız Power BI 'de oturum açın. Aksi takdirde, bu adımı atlayıp sonraki adıma geçin. Power BI 'da oturum açmak için, Power Query sekmesinde oturum aç'a tıklayın. Oturum aç iletişim kutusunda, oturum aç'A tıklayın ve Power BI 'ye kaydolmak için kullanılan kurumsal hesap bilgilerinizi girin.

 3. POWER QUERY sekmesinin Sorguları Yönet bölümünde Çalışma Kitabı'nı seçin.

 4. Çalışma Kitabı Sorguları bölmesinde çalışma kitabındaki tüm sorgular görüntülenir. Sorgular paylaşılma veya son değiştirilme tarihi ve saatine göre, en yakın tarihli sorgu listenin en üstünde olacak şekilde sıralanır.

 5. Çalışma kitabındaki ilgili sorgu tarafından başvurulan verileri görmek için bir sorgu adını tıklatın.

 6. Aşağıdaki iki yöntemi kullanarak Çalışma Kitabı Sorguları bölmesindeki bir sorguda çeşitli işlemler yapabilirsiniz:

  1. Çalışma Kitabı Sorguları bölmesinde bir sorguya sağ tıklayın ve bağlam menüsünde uygun seçeneği belirtin. Bağlam menüsünde yapabilecekleriniz:
Farenizin imlecini Çalışma Kitabı Sorguları bölmesinde bir sorgu adının üzerine getirin ve açılan önizleme ekranında uygun seçeneği belirleyin. Yinele, Başvur, Birleştir, Ekle ve Özellikler seçeneklerinin, açılan önizleme ekranındaki VERİ KATALOĞUNA GÖNDER seçeneğinin yanında yer alan üç noktayı () tıklattığınızda görünen açılır menüde olduğunu unutmayın.
Çalışma kitabı sorgularında aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

 • Düzenle: sorguyu sorgu düzenleyicisindedüzenleyin.

 • Yinele: Sorgunun belirli bir nokta kopyasını oluşturur. Varsayılan olarak, yeni sorgunun adı, özgün sorgu adının parantez içinde bir tamsayı değeri eklenmiş halidir; bu değer özgün sorguyu her yinelediğinizde otomatik olarak artar. Örneğin Sorgu1’i yinelerseniz, aynı sorgu adımlarıyla Sorgu1 (2) adlı yeni bir sorgu oluşturulur. Daha kolay tanımak için yeni sorgunun adını değiştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, özgün sorguda daha sonra yapılan değişiklikler yeni sorguyu etkilemez.

 • Başvuru: Özgün sorgunun çıktısına başvuruda bulunan yeni bir sorgu oluşturur. Yeni sorgu, sorgu yineleme ile benzer bir adlandırma kuralı izler. Daha kolay tanımak için yeni sorgunun adını değiştirebilirsiniz. Çıktı değişirse, özgün sorguda daha sonra yapılan değişiklikler yeni sorguyu etkiler.

 • Sil: Sorguyu siler.

 • Birleştir ve Ekle: çalışma kitabındaki diğer sorgularda eşleşen sütunlarla eşleşen bir sorguda sütunları birleştirin ve ekleyin. Power Query 'de sorguları birleştirme ve ekleme hakkında daha fazla bilgi için bkz.

 • Veri kataloğuna gönder: sorgu paylaşma. Daha fazla bilgi için bkz. Bu seçenek yalnızca Power BI 'de oturumunuz açık olduğunda kullanılabilir.

 • Gruba Taşı: Yeni grup oluşturun veya sorguyu bir gruba taşıyın.

 • Özellikler: Adı ve açıklamayı düzenleyin.

Comments


bottom of page