top of page

Microsoft Office Excel - Birden çok koşula dayalı olarak değerleri toplama

Belirli bir bölgedeki ürün satışlarının toplamı gibi birden fazla koşula sahip değerleri toplama gereği duyalım. Bu, bir formülde ÇOKETOPLA işlevini kullanmanın iyi bir durumu.

Şu örneğe iki koşulmız olan bu örneğe bakın: Güney bölgesindeki et satışları (sütun C 'den) toplamını istiyoruz.
İşte bunu Acomplish için kullanabileceğiniz bir formül:


= ÇOKETOPLA (D2: D11, a2: A11, "Güney", C2: C11, "et")

Sonuç 14.719 değeridir.


Formülün her bir bölümüne daha yakından bakalim.

= ÇOKETOPLA, aritmetik bir formüldür. Bu örnekte, D sütununda bulunan sayıları hesaplar. İlk adım sayıların konumunu belirtmeli:


=ÇOKETOPLA(D2:D11,

Bir başka deyişle, formülün, bu sütunda olup koşulları karşılayan sayıları toplamasını istiyoruz. Bu hücre aralığı, bu formüldeki ilk bağımsız değişkendir -işlevin giriş olarak gerektirdiği ilk parça.

Ardından, iki koşulu karşılayan verileri bulmak için, işlevin verilerinin konumunu (a2: a11) ve koşulların ne olduğu ("Güney" olan) Ayrı bağımsız değişkenler arasındaki virgülleri fark edin:


=ÇOKETOPLA(D2:D11;A2:A11;”Güney”;

Tırnak işaretleri "Güney"

Son olarak, ikinci koşul için bağımsız değişkenleri, yani "et" sözcüğünü içeren hücre aralığını (C2:C11) ve Excel'in eşleştirebilmesi için sözcüğün kendisini (tırnaklar içinde) girin. Formülü kapanış paranteziyle sonlandırın ve ardından ENTER tuşuna basın. Sonuç olarak, 14.719.


=ÇOKETOPLA(D2:D11,A2:A11,”Güney”,C2:C11,”Et”)

Excel 'de SUMıTOPLA işlevini yazdığınızda, bağımsız değişkenleri anımsamıyorsanız, yardım size hazırdır. = Topcıfsyazdıktan sonra, formülün altında, formül otomatik tamamlama

Formül otomatik tamamlama ve bağımsız değişken listesi resmine bakarak, Sum_Rangeörneğimizde, toplamak istediğiniz sayıların sütunu D2: D11; criteria_range1a2. A11, ölçüt1; "Güney" olan veri sütunudur.

Siz yazarken, Formülü Otomatik Tamamlama'da bağımsız değişkenlerin kalanı da belirir (burada gösterilmemiştir); ölçüt_aralığı2 yani C2:C11, ölçüt2 yani “Et” ölçütünün bulunduğu veri sütunudur.

Formülü otomatik tamamlama 'da topla 'yı tıklatırsanız, daha fazla yardım sağlamak için makale açılır.

Bir deneyin

ÇOKETOPLA işleviyle denemeler yapmak istiyorsanız, işte bazı örnek veriler ve işlevi kullanan bir formül.

Burada, bu Web için Excel çalışma kitabında örnek verilerle ve formüllerle çalışabilirsiniz. Değerleri ve formülleri değiştirebilir veya kendi değerlerinizi ve formüllerinizi ekleyebilir ve sonuçların dinamik olara değişmesini görebilirsiniz.Notlar:

  • Başka örnekler mi istiyorsunuz? Topketopla işlevinin makalesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

  • Başka bir aralık değerini temel alan tek bir aralık için toplam değer oluşturmak isterseniz, ETOPLA işlevini kullanın.


Σχόλια


bottom of page