top of page

BTY 5.1.15. Dijital Ürün Oluşturuyorum


Bu dersimizde görsel işleme programlarını hatırlayacağız. Ardından görsel işleme programı olan Google Çizimler ile bir çizim yapıp kelime işleme programına aktaracağız. Ardından kelime işleme programı olan Google Dokümanlar ile resmimizin üzerine yazılar ve şekiller ekleyeceğiz. Böylece ortaya dijital bir ürün çıkacak.

Soru:


Dijital ürünün ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Cevap:


Dijital ürün; E-dergi, Video, görsel, E-Kitap, Resimli Eğitimler, Sesli eğitimler gibi sanal ortamda bilgisayarınıza indirilebilen tüm ürünlerdir. ürünlerdir. Örneğin Google Slaytlar'da yaptığınız bir sunum artık dijital üründür.Geçmişte öğrendiklerimizi hatırlayalım:Görüntü işleme programları


Kaydedilmiş olan elektronik (dijital) görüntüleri, elektronik ortamda bilgisayar ve yazılımlar yardımı ile amaca uygun şekilde değiştirmeye yönelik üretilen programlardır.


Kullanılan birçok görüntü işleme programları bulunmaktadır. Bu programlardan bazıları profesyonel fotoğrafçıların kullandığı detaylı programlardır. Diğerleri ise amatörlerin kullandığı kullanımı kolay küçük çaplı programladır.
En Çok Kullanılan Görüntü İşleme Programları


Paint bir resim ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. İşlemleri geri alma(undo) özelliği vardır, özel efektleri ve resimleri kesme ve boyutlandırma araçları bulunur. Resim düzenlemelerine yeni başlayanlar için idealdir.


Google çizimler:


Google çizimler Google firmasının ürettiği online bir çizim programıdır. Yani programı bilgisayarınıza indirmenize gerek yoktur. Fakat google hesabınız olması gerekir.


Programı açtığınızda sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılar. Menü, dosya seçenekleri, çizim araçları ve çizim alanı mevcuttur.


Kelime işleme programlarının yapısı


Bilgisayarda kelimelere biçim sağlama ve yazı yazma hedefiyle kullanılan programlara kelime işleme programı adı verilir.


Bu programlar kelimeleri bir araya getirip çeşitli özellikler ekleyerek metinler oluşturmaya yarayan yarayan programlar. Bu programlara sözcük işleme programı da denir.
En çok kullanılan kelime işleme programları:Microsoft Word


Microsoft şirketi tarafından Windows işletim sistemi altında çalışacak biçimde tasarlanmış dilden dile dolanan kelime işlem programı olan Word; dünyada oldukça geniş alanda yer bularak hemen hemen her alanda kullanılan değişilmez bir yazı yazma programıdır.


Günlük basın yayınlarında, kitap ve tez yapımı gibi kullanılabilecek Word programı çok zengin işlem ve işlevlere sahiptir.


Google Dokümanlar’a bir web uygulaması olmasına rağmen üst düzey kelime işlemci özellikleri sunuyor. Google Dokümanlar zaten dünyanın en büyük arama motoru şirketinin evinden gelen çok popüler ücretsiz çevrimiçi kelime işlemci hizmetidir.


13 yılı aşkın bir süredir var olan bu Google kelime işlemcisi artık 83 dilde kullanılabiliyor.

Windows 10 ve macOS’ta bir web uygulaması olarak kullanabilirsiniz, ancak Android ve iOS için Google, tam teşekküllü uygulamalar yayınlamış durumda.

Dijital ürün oluşturma:


Geçmiş haftalarda öğrendiklerimizi hatırladık. Bu hafta görsel işleme programı olarak Google Çizimler'i kullanacağız. Geçen haftalarda öğrendiğimiz paint ile çok benzer bir yapısı var. Ardından Google Çizimler'de yaptığımız bir görüntüyü, yine kullanmayı öğrendiğimiz Google Dokümanlar'a aktaracağız. Böylece tamamen bize ait dijital bir ürün ortaya çıkacak. Öncelikle Google Çizimler'e ve Google Dokümanlara nasıl girildiğini görelim.


Google Çizimler Giriş


Google çizimler ücretsiz bir çizim programıdır. Aşağıdaki adımları dikkatle takip ediniz. Ardından giriş videosunu izleyiniz.


Adım 1:


Öncelikle aşağıda mavi renkle yer alan Google Çizimler adresine gidiyoruz.


Giriş linki:

Adım 2:


Google çizimler ücretsizdir. Ancak google hesabı gereklidir. Google hesabınız varsa giriş yapın. Eğer yoksa aşağıdaki gibi sizler için eğitim amaçlı oluşturulan Google hesabı ile giriş yapabilirsiniz. Size aşağıda giriş adı ve şifre verilecektir.


Giriş adı: egitimdebilisimplatformu@gmail.com


Şifre: egitimdebilisim123

Adım 4:


Artık Google çizimlere giriş yaptınız. Şimdi aşağıdaki gibi gelen ekrandan tıpkı paintte öğrendiğimiz gibi çizimler yapabilirsiniz.
Google çizimler giriş ve kullanımı video:
Google Dokümanlar giriş ve tanıtımı:


Google dokümanlar ücretsiz bir çizim programıdır. Aşağıdaki adımları dikkatle takip ediniz. Ardından giriş videosunu izleyiniz.


Adım 1:


Öncelikle aşağıda mavi renkle yer alan Google Döküman oluşturma adresine gidiyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.


Giriş linki:Adım 2:


Gelen ekranda aşağıda kırmızı ile işaretlenen Google Dokümanlar'a git butonuna basılır.


Adım 3:


Google dokümanlar ücretsizdir. Ancak google hesabı gereklidir. Google hesabınız varsa giriş yapın. Eğer yoksa aşağıdaki gibi sizler için eğitim amaçlı oluşturulan Google hesabı ile giriş yapabilirsiniz. Size aşağıda giriş adı ve şifre verilecektir.


Giriş adı: egitimdebilisimplatformu@gmail.com


Şifre: egitimdebilisim123

Adım 4:


Artık google dokümanlara giriş yaptınız. Şimdi aşağıdaki gibi gelen ekrandan hangi metni oluşturmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Örneğin mektup, özgeçmiş, broşür, rapor gibi belgeler için bu seçenekleri seçebilirsiniz.

Adım 5:


Örneğin boş bir belge seçelim. Aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecektir. Dilediğimiz gibi metinler oluşturabiliriz. Şimdi bu adımların nasıl uygulandığını bir video ile izleyerek pekiştirelim.

Google dokümanlar giriş ve kullanımı video:Sonuç:


Bu dersimizde görsel işleme programlarını hatırladık. Ardından görsel işleme programı olan Google Çizimler ile bir çizim yapıp kelime işleme programına aktardık. Ardından kelime işleme programı olan Google Dokümanlar ile resmimizin üzerine yazılar ve şekiller ekledik. Böylece ortaya dijital bir ürün çıkacak.

Bu haftanın görevi - Dijital Ürün Oluşturma


Bu hafta öncelikle Google çizimlerde bir çizim yapacağız. Ardından bu çizimi Google dokümanlar' a yükleyip üzerine yazı ekleyeceğiz. İnternetten alacağınız resimlerden de yararlanabilirsiniz.


Bunun için önce Google çizimlerde bir çizim yapacaksınız. Ardından Google Dokümanlara girip bu çizimi resim ekleme bölümünden aktaracaksınız. Bunu nasıl yapacağınızı gösteren yardım videosu aşağıdadır.


Yapacağınız çizim konusu: Bundan 20 yıl sonra nasıl bir hayatınız olacak?


Görevde olması gerekenler: En az 2 yazı tipi, en az 2 yazı boyutu, en az iki renk ve en az bir şekil eklenecektir.


Google Çizimler Giriş Linki: https://www.google.com.tr/googlecizimler


Google Dokümanlar Giriş Linki: https://www.google.com.tr/intl/tr/docs/about/


Giriş adı: egitimdebilisimplatformu@gmail.com


Şifre: egitimdebilisim123Dijital ürün oluşturma yardım videosu:

Comments


bottom of page