top of page

Arduino proje örneği 8 (mBlock ile) - Buzzer uygulaması


Arduino proje örneği 8 (mBlock ile) - Buzzer uygulaması


Arduino proje örneklerinin ilk 5 tanesini kodlarla yani metin tabanlı olarak gerçekleştirdik. Bu projede ise blok tabanlı kodlama ile Arduino projemizi yapacağız.


Blok tabanlı kullanacağımız kodlama aracımız ise mBlock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyoruz. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla mBot eğitimlerine, mBot ile Kodlama linkinden ulaşabilirsiniz. mBot etkinliklerinde mcore kart kullanıyorduk, arduino projelerinde ise mcore kart yerine Arduino kart kullanacağız.mBlock programının kurulum ve tanıtımı için buraya tıklayınız.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için buraya tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno

  2. Breadboard (Devre Tahtası)

  3. Buzzer

  4. Direnç 100 ohm

  5. Jumper Kablolar


Devreyi sanal ortamda görüntülemek için Fritzing Programını kullanabilirsiniz.. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

  • Devremiz çok basit. Arduino 11 Numaralı pinden çıkış alarak Breadboard üzerindeki direnç ucuna bağladık.


  • Direnç ucu ile Buzzer (+) ucunu aynı dikey hizaya yerleştiriyoruz.


  • Buzzer (-) ucunun olduğu hizadan kablo ile Arduino GND girişine bağlantı kuruyoruz.


  • Direnç kullandığım için Breadboard kullandım. Siz direnç kullanmazsanız, Breadboard olmadan da devrenizi tamamlayabilirsiniz.


  • Buzzer üzerinde bulunan artı ve eksi bacaklara dikkat ediniz. Artı bacağın üzerinde işaret bulunmaktadır.Devremiz ve malzemelerimiz tamamlandı. Şimdi kodlarımızı yazalım ve projemizi tamamlayalım.

Adım 1:


Programımızı açıyoruz.
Adım 2:


Programın kartlar menüsünden Arduino kartı seçiyoruz.Adım 3:


Kodlarımızı yazıyoruz.


9 Numaralı pinimize yüksek dediğimiz sırada 8 numaralı pin düşük olacak. Yani 9 numara yanarken 8 numara sönecek, 1 Saniye bekledikten sonra bu sefer tam tersi 9 numara düşük 8 numara yüksek yapılarak tam tersi işlem yapılmış olacak.


Adım 4:


Kodlarımızı Arduino'ya aktaralım.


Önce Düzenle sekmesinden arduino kipine geçiyoruz. Daha sonra ise sağ taraftaki ekrandan ''Arduino' ya Yükle'' kısmına tıklayarak kodlarımızı Arduino' ya aktarıyoruz.

Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Comentários


bottom of page