top of page

MBOT - Tanıtım ve detaylar
Mbot Nedir?


Grafik programlama olan Scratch, Robotik ve Arduino platformlarının birleşmesinden oluşur. MBot, temel robotik ve elektronik alt yapısının yanında, kolay programlanabilme özelliğine sahip çocukların el becerilerini geliştirmesi ve tecrübeler elde edebilmesi için geliştirilmiş değiştirilebilir bir robotik kittir.


Günümüzde en yaygın ve basit programlama dili olan Scratch ile programlanabilen, gerektiğinde ise içerisinde bulunan Arduino kartı programlanarak kontrol edilebilen bir robottur.


Eğitimlerde uygulama sırasında a’dan z’ye mBlock programı tanıtılacak. Robotların çalışma mantıkları ve sensörleri hakkında bilgiler verilecektir.


Eğitim sonunda mBlock ile robotunuzu programlayabilir hale geleceksiniz. Robotunuzu kendiniz kodlayarak istediğiniz görevlerde kullanabilirsiniz. Hareketli robotu üzerindeki tüm sensörleri kullanabilir hale gelirsiniz. Engellerden kaçan, çizgi izleyen, futbol oynayan, mesafe ölçebilen robot gibi birçok istediğiniz görevler için robotunuzu programlayabilirsiniz.
Makeblock (Mblock) Nedir? Nasıl Programlanır?


Scratch programını biliyorsunuz. Kod bloklarını fare kullanarak, sürükle bırak yöntemiyle kısa sürede kod yazabiliyordunuz. mBot programlamak için Scratch 2.0 arayüzü ile scratch kullanmışsanız çok şanslı olduğunuzu söyleyelim. Çünkü mBot mBlock adında bir kodlama arayüzü ile programlanır.


Resimde görüyorsanız, mBlock adını verdiğimiz bu programlama arayüzünün Scratch’tan pek de bir farkı yok. Türkçe dil desteği var. Ayrıca Scratch 2.0 ‘ daki tüm blokları burada bulabilirsiniz. Ekstradan “Robotlar” sekmesindeki kod bloklarını kullanarak doğrudan mBot' u yönetebiliyorsunuz.


Mbot sayesinde;

  • Robot programlama öğrenebilir,

  • Scratch programlama diline hâkimiyet sağlayabilir,

  • Robot ve sensörlerin çalışma mantığı öğrenilebilir,

  • Analitik düşünme yeteneği gelişecek uygulamalar yapabilir,

  • Ekip çalışmasını öğrenebilir,

  • Arkadaşlarınız arasında geribildirim verme ve alma yetenekleri geliştirebilir,

  • El becerileri ve motor kaslarınızı geliştirebilir,

  • Odaklanmanızı artırabilir, dikkat süresinizi uzatabilirsiniz.
Örnek bir mbot projesi:
Commentaires


bottom of page