top of page

Arduino proje örneği 6 (mBlock ile) - LED Yakma – Arduino Blink Uygulaması
Arduino proje örneği 6 (mBlock ile) - LED Yakma – Arduino Blink Uygulaması


Arduino proje örneklerinin ilk 5 tanesini kodlarla yani metin tabanlı olarak gerçekleştirdik. Bu projede ise blok tabanlı kodlama ile arduino projemizi yapacağız.


Blok tabanlı kullanacağımız kodlama aracımız ise mBlock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyoruz. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla mBot eğitimlerine, mBot ile Kodlama linkinden ulaşabilirsiniz. mBot etkinliklerinde mcore kart kullanıyorduk, arduino projelerinde ise mcore kart yerine arduino kart kullanacağız.mBlock programının kurulum ve tanıtımı için buraya tıklayınız.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için buraya tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno

  2. Breadboard (Devre Tahtası)

  3. LED // Detaylı bilgi için tıklayın

  4. Direnç 220 veya 330 ohm

  5. Jumper KablolarDevreyi sanal ortamda görüntülemek için Fritzing Programını kullanabilirsiniz.. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Devremiz aşağıdaki gibidir  • Arduino üzerinden gelen akım 9 numaralı pinden kırmızı kablo ile dışarı çıkacak ve direncimizin bulunduğu uca gelecek.


  • Direnç üzerinden geçtikten sonra LED artı bacağına gelecek. LED artı bacağından başlayıp üzerinden geçerek LED eksi bacağına gelecek.


  • Oranın ucuna bağladığımız siyah kablo ile Arduino GND pinine gelerek döngüyü tamamlamış olacak.Bu devre yapılırken en çok yapılan hata LED (+) Anot ucu ile (-) Katot ucunun yanlış bağlanmasıdır. 9 Numaralı pinden artı uca bağlantı yapılmalı. Eksi uçtan ise GND ile bağlantı yapılmalıdır. Devremiz ve malzemelerimiz tamamlandı. Şimdi kodlarımızı yazalım ve projemizi tamamlayalım.

Adım 1:


Programımızı açıyoruz.
Adım 2:


Programın kartlar menüsünden Arduino kartı seçiyoruz.Adım 3:


Kodlarımızı yazıyoruz.


9 numaralı pinimize önce yüksek diyerek akım gönderiyoruz 0.5 saniye boyunca daha sonra düşük diyerek akımı kesiyoruz. Bu kod sayesinde LED yarım saniye yanacak daha sonra yarım saniye sönecek.


Adım 4:


Kodlarımızı Arduino'ya aktaralım.


Önce Düzenle sekmesinden arduino kipine geçiyoruz. Daha sonra ise sağ taraftaki ekrandan ''Arduino' ya Yükle'' kısmına tıklayarak kodlarımızı Arduino' ya aktarıyoruz.Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.Comments


bottom of page