top of page

Arduino proje örneği 10 (mBlock ile) - PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulaması


Arduino proje örneği 10 (mBlock ile) - PIR Hareket Sensörü ile LED Uygulaması


Arduino proje örneklerinin ilk 5 tanesini kodlarla yani metin tabanlı olarak gerçekleştirdik. Bu projede ise blok tabanlı kodlama ile Arduino projemizi yapacağız.


Blok tabanlı kullanacağımız kodlama aracımız ise mBlock programı olacak. Scratch programına çok benzeyen bu araç sayesinde Arduino kodlayabiliyoruz. Ayrıca bu konuda kendinizi geliştirmeniz amacıyla mBot eğitimlerine, mBot ile Kodlama linkinden ulaşabilirsiniz. mBot etkinliklerinde mcore kart kullanıyorduk, arduino projelerinde ise mcore kart yerine Arduino kart kullanacağız.mBlock programının kurulum ve tanıtımı için buraya tıklayınız.
İhtiyaç Duyulan Malzemeler aşağıdaki gibidir. Bu malzemelerin çalışma mantıkları ve kullanım şekilleri için buraya tıklayarak yeni açılan sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

  1. Arduino Uno

  2. Breadboard (Devre Tahtası)

  3. LED

  4. Direnç 220 ohm

  5. PIR Hareket Sensörü

  6. Jumper Kablolar


Devreyi sanal ortamda görüntülemek için Fritzing Programını kullanabilirsiniz.. Program hakkında bilgi edinmek için Fritzing Kurulumu ve Kullanımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Devremiz aşağıya resmini eklediğim gibi olacak. Sizde aynı şekilde oluşturmaya çalışın.

  • PIR Hareket sensörümüzün 3 bacağı bulunmakta. Orta bacağımız verileri yani bilgileri alacağımız bacak olduğundan Sarı Kablo ile 2 Numaralı Dijital Pin ile bağlantısını sağlıyoruz.


  • Sağ bacağını 5V ile Sol bacağını ise GND ile bağlantı kuruyorum.


  • LED için de GND kullandığımdan Breadboard üzerinde ortak GND oluşturup siyah kablolar ile bağlantılarımı oraya veriyoruz.


  • Aynı uçtan 10k ohm direnç ile GND bağlantısını yaparak devreyi tamamlayalım.Devremiz ve malzemelerimiz tamamlandı. Şimdi kodlarımızı yazalım ve projemizi tamamlayalım.

Adım 1:


Programımızı açıyoruz.
Adım 2:


Programın kartlar menüsünden Arduino kartı seçiyoruz.Adım 3:


Kodlarımızı yazıyoruz.


Kodlarımız yukarıdaki gibi sürekli tekrarla içinde en üstte Seri Portta 2 Sayısal Pini Oku Yaz kodunu kullanıyoruz. Bu kod sayesinde devremizin çalışıp çalışmadığını Serial Monitörden izleyebileceğiz.


Kod diyor ki Eğer 2 numaralı dijital pine 1 değeri gelirse 3 numaradaki LED’i yak, yok 0 gelirse o zaman 3 numaradaki LED’i kapat.

2 Numaralı pin ise değerini nereden alıyor tabi ki bizim eklediğimiz PIR Hareket Sensörü üzerinden. Eğer hareket var ise 1 değeri gönderiyor yok ise 0 değeri gönderiyor.


Adım 4:


Kodlarımızı Arduino'ya aktaralım.


Önce Düzenle sekmesinden arduino kipine geçiyoruz. Daha sonra ise sağ taraftaki ekrandan ''Arduino' ya Yükle'' kısmına tıklayarak kodlarımızı Arduino' ya aktarıyoruz.

Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Comments


bottom of page