top of page

App Inventor - Tanıtımı

App Inventor başlangıçta Google tarafından oluşturulan daha sonraları ise Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından desteklenen açık kaynaklı(open source) bir web uygulamasıdır. App Inventor , 12 Temmuz 2010'da yazılımcılara sunuldu ve 15 Aralık 2010'da ise kamuoyunda açıklandı. App Inventor , Türkçe’ye uygulama mucidi olarak çevrilmiştir.

2011 yılında Google , App Inventor’ un kaynak kodunu yayınladı ve sunucusunu feshetti. Ve artık App Inventor Google ile herhangi bir bağlantısı kalmamış oldu. Bu gelişmelerden sonra App Inventor yapımcısı olan Hal Abelson ve arkadaşları Mobil Öğrenme için MIT Merkezi’nin oluşturulması için çalışmalara başladı. MIT sürümü Mart 2012'de başlatıldı. MIT , 6 Aralık 2013 tarihinde “App Inventor Classic” olarak yeniden adlandıran App Inventor 2' yi yayınladı.


App Inventor’ a olan ilgi her geçen gün kat ve kat artmaktadır. Aralık 2015'le birlikte, 195 ülkede haftalık aktif 140 bin kullanıcısı ve 4 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunmaktaydı, toplam 12 milyon uygulama gerçekleştirildi. App Inventor yeni başlayanlar için kolaylıkla Android uygulama geliştirmesine olanak sağlar.Comments


bottom of page