top of page

App Inventor Proje Örneği 9 - Media Bileşenleri - Speech Regognizer

Ses Tanıma Uygulaması:


Bu uygulamamızda “Google” firmasının android cihazlar için verdiği ses tanıma desteğini kullanacağız. Ses tanıma işlemi ekranda mikrofon simgesinin çıkıp sizin konuşmayı başlatmak ve bitirmek için bir ses duymanız arasında geçen sürede gerçekleşir.


Bu uygulama için ekranımıza resimde görüldüğü üzere Bir adet “SpeechRegognizer”, bir adet “Button”, tanınan seslerin anlık yazılacağı bir “TextBox” bileşeni, “TextBox” bileşeninin yanına bir etiket ve tanınan konuşmaların sırasıyla eklendiği bir “ListView” bileşeni ekliyoruz.


Bu uygulamada “ListView” bileşeninin kullanımı hakkında örnekler bulacaksınız.Uygulamanın blok bölümüne geçiyoruz.


“Button1” ile ses tanıma işlemi başlatılıyor. “When..SpeechRegognizer1..AfterGettingText” olayı ile ses tanıma işlemi bittikten sonra bu olay bloğunun köşesinde bulunan kırmızı renkli “result” (Tanınmış sesin metin hali) yazısının üzerine fare ile durduğumuz zaman “get..result” bloğunu “TextBox1” bileşeninin “Text” değişkenine kilitliyoruz.


“ListView1” bileşeni ile yaptığımız ise, “liste_eleman” isminde bir değişken oluşturup bu değişkene “SpeechRegognizer1” bileşenin “result” bloğunu add..item..list” bloğu yardımı ile “ListView1” bileşeninin sonuna bir eleman daha ekliyoruz.
Comments


bottom of page