top of page

App Inventor - Proje Örneği 5 - Fotograf Çekme Uygulaması

Bu uygulamada cihazın fotoğraf çekme özeliğini kullanacağız.

Adım 1:


İlk olarak sisteme giriş yapıyoruz.


Adım 2:


Daha sonra projemize isim veriyoruz.

Adım 3:


Karşımıza kodlayacağımız ekran geliyor. Telefonların formatlarını değiştirerek ekranda nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Adım 4:


Ekranımıza “buton”, “Image” ve media bölümünden “Camera” bileşenleri ekliyoruz. “Image1” in “Width” özelliğini “FillParent” yapıyoruz. Butonumuzun “Text” özelliğini “Fotograf Çek” olarak değiştiriyoruz.

Adım 5:


Blok bölümüne geçiyoruz ve butonumuzun “click” olayına “Camera1” bileşeninin fotograf çekmeye başlamasını tetikliyoruz. “When..Camera1..AfterPicture” olayı ile de “Camera1” bilşeninin “getimage” değerini“image1” bileşeninin “picture” değişkenine kilitliyoruz.


Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta “When..Camera1..AfterPicture” olay bloğunda, köşede “image” özelliği vardı; bu özelliğin üzerinde fareyi bekletirseniz “getimage” (cihazın kamera uygulamasının çektiği fotoğraf yolunu verir) özelliğini gösteren baloncuk görüntülenir, bu baloncuğun içinden “getimage” bloğunu şeçip “image1” bileşeninin “picture” değişkenine kilitliyoruz.
Adım 6:


Projemiz tamamlandı. Tamamlanan projeyi denemek için programın bize sunduğu QR kodu ile denememizi sağlayan basit bir yöntem var. Öncelikle üstteki sekmelerden Build sekmesine geldiğimizde site uygulamamızı derleyip bize bir QR kod veriyor.Adım 7:


QR kodu okutturmak için öncelikle, https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.mit.appinventor.aicompanion3 adresinden MIT AI2 Companion isimli uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Bu kodu telefona indirdiğimiz uygulamamıza okuttuğumuzda yaptığımız uygulamayı indirip telefona kuruyor ve işlem tamamlanıyor.
Adım 8:


Bu kodu telefona indirdiğimiz uygulamamıza okuttuğumuzda yaptığımız uygulamayı indirip telefona kuruyor ve işlem tamamlanıyor. İndirme işleminde farklı kaynaktan dosya indirimine izin vermeniz gerekiyor. Uygulama telefonunuza indiğinde App Inventor simgesiyle görünür. Tıkladığınızda açılır.


Burada dikkat edilecek noktaya gelirsek cihazının GPS özelliğini açmanız gerekir. Eğer güncellemeyi daha sık aralıklarla almak isterseniz. “LocationSensor1” bileşeninin “set..LocationSensor1..Timeinterval” bloğunundaki özelliğine milisaniye (Örn:1 saniye için 1000 değeri girilecek) olarak değer atayabilirsiniz. Örneğin bu bloğu “Button1” in “Click” olayı içine yerleştirin.Comments


bottom of page