top of page

App Inventor - Proje Örneği 3 - Ses Çalma ve Ses Kayıt Uygulaması

Bu uygulamamızda yazacağımız kodlarla ses çalma ve ses kayıt uygulaması yapacağız.
Adım 1:


İlk olarak sisteme giriş yapıyoruz.


Adım 2:


Daha sonra projemize isim veriyoruz.


Adım 3:


Karşımıza kodlayacağımız ekran geliyor. Telefonların formatlarını değiştirerek ekranda nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Adım 4:


Bu uygulama için ekranımıza 3 adet “Button” bileşeni yerleştirip sırasıyla “Button1=Kaydetmeye Başla”, “Button2=Kaydetmeyi Durdur” ve “Button3=Kaydedilen sesi Çal” olarak “Properties” alanından butonların “Text” özelliklerini değiştiriyoruz. İlk iki butonu ekranda yanyana görünmesi için “HorizontalArrengement1” içine yerleştiriyoruz.Adım 5:


Ekranımıza 1 adet “Player”, 1 adet “SoundRecorder” ve bize yapılan işi görsel olarak göstermesi için “Notifier” bileşeni ekliyoruz ve blok ekranına geçiyoruz.

Adım 5:


Bu Ekranda resimde de görüldüğü üzere, butonlardan “Button1” ses kaydını başlatır, “Button2” ses kaydını dururur ve “Button3” de kayıt sonrası “When..Recorder1..AfterSoundRecorder” kodu ile “Player1” bileşeninin “Source” özelliğine kaydedilen dosyayı aktarır.


Adım 6:


Projemiz tamamlandı. Tamamlanan projeyi denemek için programın bize sunduğu QR kodu ile denememizi sağlayan basit bir yöntem var. Öncelikle üstteki sekmelerden Build sekmesine geldiğimizde site uygulamamızı derleyip bize bir QR kod veriyor.Adım 7:


QR kodu okutturmak için öncelikle, https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.mit.appinventor.aicompanion3 adresinden MIT AI2 Companion isimli uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Bu kodu telefona indirdiğimiz uygulamamıza okuttuğumuzda yaptığımız uygulamayı indirip telefona kuruyor ve işlem tamamlanıyor.
Adım 8:


Bu kodu telefona indirdiğimiz uygulamamıza okuttuğumuzda yaptığımız uygulamayı indirip telefona kuruyor ve işlem tamamlanıyor. İndirme işleminde farklı kaynaktan dosya indirimine izin vermeniz gerekiyor. Uygulama telefonunuza indiğinde App Inventor simgesiyle görünür. Tıkladığınızda açılır.Comentarios


bottom of page