top of page

Yer imleri nedir?

Bilişimde bir terim olan yer imi genellikle şunları ima etmek için kullanılır;

  • Web adreslerini ya da dosya isimlerini hızlı bir şekilde web tarayıcıdan girebilmek için saklar.

  • Kelime işlemci kullanarak açılan dosyalarda yeri belirtmek.İnternet yer imi


Yer imi düzenlenebilen web sayfası adresleridir (URL). Bütün modern internet web tarayıcılarının ana amaçları basitçe düzenlemek ve kullanıcının ziyaret ettiği ve edeceği web sayfalarına adres yerine isimle giriş yapmayı sağlamaktır. (URL).[1] Saklanmış bağlantılar İnternet Explorerda "Favoriler" olarak adlandırılmıştır. Tarayıcının büyüklüğüne (pazar payına) bağlı olarak "Favoriler" terimi fiilen "Yer İmi"nin anlamdaşı olmaktadır. Yer imleri Mosaic 1993'ten beri tarayıcılara dahildir [2] . Bunlar normal olarak tarayıcı menüsünde görünür ve kullanıcı bilgisayarında saklanır.


Bir dosya organizasyon için kullanılabilir. Yer imine saklama metotlarına ek olarak pek çok tarayıcıda yer imlerini yönetmek için harici uygulama vardır sosyal yer imi vuku bulması ile paylaşılanlar, webmarks olarak da adlandırılan yer imleri kullanıcılar için benzer ilgi alanlarında paylaşımda bulunmak, web kaynaklarını toparlamak ya da bir bilgisayara ya da tarayıcıya bağlı olmadan kendi yer imlerini saklamak anlamına gelmektedir. Web temelli yer imleme servisleri kullanıcılara her yerden girilebilir uzaktan web sağlayıcı üzerinde yer imlerini saklamaya izin vermektedir.


Depolama


Her bir tarayıcının yer imlerini yönetmek için kendi araçları vardır. Tarayıcıya, onun versiyonuna ve bilgisayara ait işletim sistemine bağlı olarak bu listenin saklanma yöntemleri değişir.

Nestcape'den türetilmiş tarayıcıda yer imleri HTML kodlanmış dosyalarında bookmarks.html olarak saklanır. Bu yöntem yayımlanmaya ve katagorize edilmiş ve katalog olarak basılmaya ve tasarı olarak çalışmaya izin verir. Yer imleri tek isimlendirme değildir. Bu dosya HTML kodlarının yazıldığı yerel tarayıcının dışında da yazılabilir.


İnternet Explorer'da Favoriler (İnternet Shortcuts olarak da) başlı başına orijinal link adı dosyası olarak isimlendirilmiş olarak saklanır, dosya adı genişletilmiş hali URL, örnek olarak Giriş Sayfası. URL. Alt dizinleri de olabilen Favoriler dizini olarak toplanırlar.


Yer imleri adlandırması klasör içinde tek olmalıdır. Her bir dosya orijinal URL'leri ve Microsoft-özgü metadata saklar.


Tarayıcılar değiştirme yeteneklerine sahiptir ve yer imlerini favorilere içe aktarma, dışa aktarma ve vice versa.

Comments


bottom of page