top of page

Windows - Mavi ekran hatası nedir?

Windows bazı durumlarla karşılaştığında durur ve mavi ekran üzerine beyaz metinde ilgili tanılama bilgileri görüntülenir.


Mavi Ekran hataları aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • Windows, veri kaybetmeden çözemeyeceği bir hata algıladığında

 • Windows, kritik işletim sistemi verilerinin bozulduğunu algıladığında

 • Windows, donanımın kurtarılamayacak bir hata verdiğini algıladığındaSorunlar ve çözümleri için Sorun Raporlarını kontrol edin


Windows 10 kilitlenme hataları Sorun Raporları'nda toplanır ve çevrimiçi olarak mevcut diğer kilitlenme verileriyle karşılaştırılır. Sorun Raporları'na ulaşmak için şu yönergeleri izleyin:

 1. Başlat öğesine tıkladıktan sonra "sorun raporları" yazın.

 2. Bilgisayarınızda oluşan hataların listesini görüntülemek ve sürücüleri güncelleme, sistem BIOS'unu sıfırlama veya yazılım güncelleştirmelerini denetleme gibi bu sorunların olası çözümlerini görmek için Tüm sorun raporlarını görüntüle öğesini seçin.

 3. Kaynak sütununda Windows öğesini arayın; Özet bölümünde ise Beklenmedik şekilde kapanma öğesini arayın.

 4. Satır öğesine sağ tıklayın ve Çözüm ara öğesini seçin. NOT: Çözümleri görüntülemek için çevrimiçi olmalısınız.Sürücüleri ve BIOS'u Güncelleştirme


Dell, aygıt sürücüleri ve BIOS güncelleştirmesinin planlanmış güncelleştirme döngünüzün bir parçası olmasını önerir. Bu aygıt sürücüleri ve BIOS güncelleştirmeleri; sistem yazılımınızın güncel kalmasına, diğer sistem modülleriyle (donanım ve yazılım) uyumlu olmasına ve kararlığın artmasına yardımcı olacak özellik iyileştirmeleri veya değişiklikler içerebilir.

Dell bilgisayarınızın sürücülerini indirme ve yükleme konusunda daha fazla bilgi edinmek için Dell bilgisayara sürücüleri otomatik olarak indirme ve yükleme konusunda Dell Bilgi Bankası makalesine başvurun.
Çevrimiçi tanılama gerçekleştirme


Dell, sorunun kaynağı olabilecek bilgisayar donanımınız veya yapılandırması ile ilgili sorunları belirleyebilecek çevrimiçi tanılamalar geliştirmiştir. Daha fazla bilgi almak ve bilgisayarınızı taramak için Dell Çevrimiçi Tanılama sayfasını ziyaret edin.
Yaygın mavi ekran hata mesajlarıyla ilgili sorun giderme


Windows'da kritik bir hata algılandığında, daha fazla zarar görülmesini önlemek için bilgisayarınız kendini yeniden başlatır.


Bu, Windows'daki tümleşik bir güvenlik önlemidir. DURMA hatasını daha ayrıntılı analiz etmek için hata kodunu ve hatayla ilgili bilgileri bilmemiz gerekir.


Bu bilgiler, otomatik yeniden başlatma özelliğini kapattığınızda görüntülenir. Otomatik yeniden başlatma özelliğini kapatmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat öğesine tıkladıktan sonra "gelişmiş sistem ayarları" yazın. Sistem Özellikleri penceresi açılır.

 2. Gelişmiş sekmesine tıklayın.

 3. Başlangıç ve Kurtarma bölümünün altındaki Ayarlar... öğesini seçin.

 4. Sistem arızası öğesinin altında; Otomatik olarak yeniden başlat kutusunun işaretini kaldırın.

 5. Tamam öğesine tıklayın ardından güncelleştirmeyi tamamlamak için Uygula ve Tamam öğelerine tıklayın.

Comments


bottom of page