top of page

Windows 10'daki hatalar ve çözümleri

Windows 10'un derinliklerine dalmayı denediyseniz, kusursuz bir tecrübe edinmemiş olabilirsiniz. Günümüzde çoğu yazılım, tamamlanmadan piyasaya sürülüyor ve Microsoft'un en son işletim sistemi de çok farklı değil.

Tabi ki Windows 10'un kötü bir işletim sistemi olduğunu söylemiyoruz. Çoğu kullanıcı, işletim sistemine sorunsuz biçimde geçebildi ve ondan oldukça memnun. Ancak sıkıntı yaşayanlardan iseniz, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir.


Pil ömrü


Yeni işletim sistemleri, genellikle pil sorunlarıyla birlikte geliyorlar. Ancak Windows 10'daki durum, biraz daha ciddi görünüyor. Laptop'unuzun veya tabletinizin pili çabuk tükeniyorsa, donanımınızın Windows 10'a özel sürücülerinin olup olmadığını kontrol edin. Windows 10'un güncellemeleri arka planda indirirken pili hızla tüketebildiğini söyleyelimVarsayılan uygulamalar


Windows 10, Windows 8.1'deki varsayılan dosya ilişkilendirmelerini hiç çekinmeden kendi uygulamalarıyla değiştiriyor. Kendi gözümüzle gördüğümüz bu can sıkıcı durumu onarmak oldukça kolay.

Başlat menüsünden Ayarlar uygulamasını çalıştırın ve en baştaki Sistem simgesine tıklayın. Şimdi sol taraftan Varsayılan uygulamalar üzerine tıklayın ve hangi dosyanın, hangi programla açılmasını istediğinizi belirtin.


Sorunlu yazılımlar


Windows 10 uzun süredir test aşamasında olsa da, bazı uygulamaları halen sorunsuz çalışmıyor - özellikle de eski uygulamalar. Böyle bir durum başınıza geldiyse yapabileceğiniz en iyi şey, sözkonusu programa gelecek güncellemeleri internet üzerinden kontrol etmek. Uyumluluk modu Windows 10'da da bulunduğu için, uygulama dosyasının Özellikler sayfasında bulunan Uyumluluk sekmesini kullanabilir, buradan farklı bir Windows sürümünü seçmeyi deneyebilirsiniz.Touchpad sorunları


Trackpad'lerin ince kalibrasyon ayarları, işletim sistemi güncellemeleriyle birlikte çöpe gidebiliyor. Bu durumda Microsoft veya laptop üreticiniz bir yama yayınlayıncaya kadar yapabileceğiniz çok şey maalesef yok.


Güncelleme sonrası yeniden başlatma döngüsü


Microsoft'un son güncellemelerinden bir tanesi, birçok kullanıcının PC'sinin başlatma döngüsüne girmesine neden oldu. Tecrübeli Windows kullanıcıları için bu sorunu düzeltmenin yolu, bir kayıt defteri değişikliğinden geçiyor. Geriye kalan kullanıcılarınsa sorunun onarılması için Microsoft mühendislerini beklemesi gerekiyor.


Diğer sorunları çözme
Windows 10'la çalıştıran çok sayıda yazılım ve donanım birleşimi var. Bu nedenle sorunları giderecek tek bir öneride bulunmamız zor. Ancak uygulamaları ve cihazları sisteminizden kaldırıp, tekrar yüklemek bazen sorunlarınızı çözebilir. Windows 10 neredeyse her gün bir güncelleme aldığından, sorununuz kendiliğinden de ortadan kalkabilir.

Sorunları çözemiyorsanız, Ayarlar uygulamasında Güncelleme ve güvenlik altındaki Kurtarma işlevini kullanabilir ve PC'nizi sıfırlayarak, Windows 10'u varsayılan haline döndürebilirsiniz (dosyalarınızı korumak veya silmek, sizin tercihinize kalıyor). Hiçbir şekilde sorunlardan kurtulamıyorsanız, Windows 10'a yükselttikten sonra 1 ay boyunca önceki işletim sisteminize dönebilirsiniz.


Comentários


bottom of page