top of page

URL nedir?

URL, (Uniform Resource Locator, Birörnek Kaynak Konumlayıcı, Tekdüzen Kaynak Bulucu), İnternet'te bir kaynağa (belge veya resim gibi) rastgelen, standart bir formata uygun bir karakter tertibidir.


Örneğin bu sitenin URL'si aşağıdaki gibidir:


HTTP URL'leri, daha yaygın tabirle Web adresleri, genellikle İnternet tarayıcılarının adres kutusunda gösterilir.


URL aynı zamanda internet sitesinin adını da belirttiğimiz alandır. Bu linkler karışıklığa maruz kalmadan internet sitelerine ulaşmamızı ve bu siteler arasında gezinebilmemizi sağlar. Bunları binaların sahip olduğu adreslere benzetebiliriz. Herhangi biri sizin binanıza gelmek isterse belirtilen adrese gelmesi yeterlidir. Aksi takdirde binanızı bulmak oldukça zor olacaktır.Tarihi


URL 1994 yılında Tim Berners-Lee tarafından oluşturulmuştur. URL formatı, UNIX dosya yol referansları esasına dayanır. Slash (/) işareti klasör veya indeksleri, dosya veya kaynakları ayırmakta kullanılır. Dosya formatları nokta son ekleri kullanılarak sınıflandırılabilirler. file.html veya file.txt istekleri doğrudan yerine getirilirken, file.php, işlenen sonuç son kullanıcıya servis edilmeden önce bir PHP ön işlemcisine yollanmasına ihtiyaç duyar.


URL Nasıl Çalışır?

İnternete bağlanmak isteyen tüm cihazların bir IP adresine ihtiyacı vardır. -Bu konu ile alakalı “IP Nedir?” yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.- Bu IP adresler cihazların sunucu ile bağlantısını kurar. Ancak, çok fazla rakamdan oluşan bu adresler akılda kalıcı değildir. Kullanımı zordur. URL ise IP adreslerini metne çevirir ve kullanıcılar açısından çok daha kullanışlı hale getirir. IP adresi yazmak yerine sitenin URL’sini yazarak gitmek istediğiniz siteye ulaşabilirsiniz.

コメント


bottom of page