top of page

Scratch Programı - Kurulumu ve kayıt aşaması

Scratch Nedir?


Scratch programı eğlenceli bir ortamda resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebileceğimiz, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabileceğimiz ya da interaktif hikayeler anlatabileceğimiz ve paylaşabileceğimiz bir grafik programlama dilidir.


Scratch bir grafik programlama dilini ifade ediyor. Öncelikle ilköğretime dayalı eğitim alanlarında kullanılmaya çok elverişli olan bu program sayesinde çocuklar kendi multi-medya tasarımlarını yapabilir ve karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifade ederek 21. Yüzyıl becerilerini kazanabilirler.


Scratch-Temel Özellikleri

Geliştirilen bu yeni programlama ortamı tasarlanırken aşağıdaki temel özellikler dikkate alınmıştır.


-Blok yapılarla programlama

-Zengin medyanın programlanabilir kullanılması

-Daha fazla paylaşılabilirlik

-Gerçek dünya ile bütünleşme

-Çok dil desteğiSCRATCH KURULUMU VE KULLANIMIScratch Nasıl Kurulur?


Online Scratch (scratch.mit.edu)

Bu sizin programın resmi internet sitesi üzerinde çalışmanıza olanak sağlamaktadır. Siteye üye olarak çalışmalarınızı bu ortamda gerçekleştirebilirsiniz.


Online ortamda çalışmak size istediğiniz yerde çalışmalarınıza devam etmenize olanak sağlamaktadır. Nerede olursanız olun ister sınıfta ister evde siteye üye girişi yaptıktan sonra çalışmalarınızı görebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Online ortamda çalışmanın bir avantajı da projeleriniz herkese açık bir şekilde sergileyebilme şansınızın olmasıdır. Sitede online olarak çalışabilmek için mutlaka e-posta hesabınız olmalıdır.Online Scratch Hesabı oluşturmak;

1) scratch.mit.edu adresini açınız 2) Siteye girdiğinizde eğer ingilizce açıldı ise en alta inip Türkçe’ yi seçip sitenin dilini değiştirebilirsiniz. 3) Sağ üstte yer alan “Scratch’ a Katıl” a tıklayınız. 4) Karşımıza çıkan formları sırayla dolduruyoruz. 5) Bu işlem tamamlandıktan sonra e-posta hesabımıza gelecek e-postayı onaylamayı unutmuyoruz. 6) Artık online olarak çalışabilirsiniz. Başarılar.Offline Kurulum (Bilgisayara Kurulum)

Programı bilgisayarımıza kurmak 2 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalardan 1. programın çalışmasını sağlamak adına “Adobe Air” programını kurmak. 2. si ise “Scratch 2” programını kurmaktır. Haydi şimdi bunları yapalım;


Bilgisayara Kurulum adımları: 1) Programını kurmadan önce bilgisayarımıza Adobe Air programını kuruyoruz. Bu programı indirmek için tıklayınız. Karşımıza çıkan sayfada “Download Now” diyoruz. 2) Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra üzerine tıklayıp kurulum aşamasına geçiyoruz. Ekran da “Adobe Air başarıyla yüklendi” yazısını görmemiz gerekiyor. 3) Şimdi programı kurmaya geçiyoruz. Bunun için Scratch 2 programını indirmek için tıklayınız. 4) Programı bilgisayarımıza indirdikten sonra kuruluma geçiyoruz. 5) Kurulum tamamlandıktan sonra programı açık kullanabilirsiniz. 6) Programı açtığınızda eğer Türkçe çıkmaz ise aşağıdaki resimde gösterdiğim yeri tıklayarak Türkçe yapabilirsiniz.Scratch kullanımı


Scratch programını açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir sahne bizi karşılayacaktır. Scratch çevrimiçi olarak kod kullanmadan programlama yapabileceğiniz bir uygulamadır. MIT Üniversitesi tarafından geliştirilen, blok kod mantığı ile çalışan ve en güzel yanı Türkçe dil desteği bulunan Scratch, özellikle eğitim-öğretim ortamında size çeşitli materyaller, oyunlar, animasyonlar ve hikayeler oluşturmanıza imkan tanımaktadır.

Resimde de gördüğünüz gibi bir sahnemiz var ve programın simgesi olan bir kedi mevcut. Ayrıca yan tarafta rengarenk kod bloklarımız yer alıyor.Blokların her birinin anlamı ve önemi var. Her projede kullanabileceğiniz kodlar da farklılaşıyor. Projenin yapısı hangi kod parçalarını kullanacağınızı belirliyor.Örneğin aşağıda tıklandığında komutu projenin başlaması için ilk adım olarak belirleniyor.


Aşağıda tıklandığında ilerle komutunu eklendiğini görüyoruz. Adım sayısını değiştirebiliyoruz. Aşağıdaki iki komutun anlamı tıklandığında 3 adım git demektir.Daha sonra kodlama işlemimizi bitirip kodları çalıştırmak için tıkladığımızda kedinin ilerlediğini görüyoruz.
İlerleyen derslerimizde scratch projeleriyle devam edeceğiz.

Comments


bottom of page