top of page

RSS nedir?

RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir.


RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:

  • Rich Site Summary (RSS 0.91) (Zengin Site Özeti)

  • RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0) (RDF Site Özeti)

  • Really Simple Syndication (RSS 2.0.0) (Çok Basit Besleme)

İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML'i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.

RSS sayesinde Araç Çubuğu'ndan Vikipedi gibi sitelerdeki son değişiklikler görülebilir.

RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.


RSS kaynağı sağlayan internet sitelerinde genellikle şu simgeler bulunur:


Uyumlu site türleri

  • RSS/XML/Atom destekli her tür site

  • Yahoo Haberleşme Grup

  • Usenet grupları

  • PHP-Nuke, PHP-Fusion, VBulletin, phpBB, Mambo, SMF,MyBB, IPBx gibi yazılım paketleriyle hazırlanmış sayfalar;Multi-RSS reader

Multi-RSS reader, İnternet haber taşımacılığın neredeyse son noktasıdır, çünkü birçok alt site, haber kaynağı olarak kullandığı siteleri kaynakça olarak göstermektedir. Ayrıca aldığı haberleri basit bir harmanlama yöntemi ile kendi sitesine haber yapar. "Multi-RSS reader" da ise bu işlemi otomatik bir şekilde PHP veya ASP desteği olan her site sahibi yapabilir.


Örneğin, konusunda uzman 10 sitenin RSS başlığını güncellik sırasına göre kendi sitenizde görebilir ve siteden yararlanan kullanıcılara sunabilirsiniz. Şu an PHP modulu hala daha beta aşamasında olduğu için sabit bir kullanımı mevcut olmasa da ileride hazır modullü sitelerin vazgeçilmezlerinden biri halini alacağına kesin gözü ile bakılmaktadır.

Comments


bottom of page