top of page

mBot Proje örneği 5 - Işığa yönelen robot

Işığa yönelen robotKullanım amaçlarına göre birçok sensör bulunmaktadır. Biz ağırlıklı olarak MBOT üzerinde dahili gelen sensörler üzerinde duracağız. MBOT üzerinde hazır gelen sensörler;


  • Işık Sensörü

  • Ultrasonik Mesafe Sönsörü

  • Çizgi İzleyen Sönsör


Bu üç sensör MBOT üzerinde hazır gelmektedir. Daha önceki projelerimizde ultrasonik mesafe sensörüyle masadan düşmeyen robot projesi ve çizgi izleyen sensör ile de çizgi izleyen robot yapmıştık. Bu dersimizde ilki olan Işık Sensörü üzerinde duracağız.Işık sensörü:


Işık Sensörü, üzerine düşen ışık şiddetine göre değeri değişen direnç (LDR) kullanarak ışık şiddetini ölçer.


MBlock uygulamasında sensörlerden gelen değerler, değişkenlere otomatik olarak yazılır. Robotlar sekmesi altında bulundan kodları incelediğimizde Işık Algılayıcı kartta ışık sensörü değeri isimli kod bloğumuzu görebiliriz. Bu kod bloğu ile ortamın ışık değerini ölçebileceğiz. En karanlık noktada 0 değeri alırken en aydınlık noktada 1023 değeri alabiliyoruz.Aşağıdan kod bloğuyla ışık değerini pandaya söylettiğimiz kodları inceleyelim.


Artık projemize başlayabiliriz.1.adım:


Öncelikle mblock programını açıyoruz.
2.adım:


mBot ile mblock bağlantısını sağlıyoruz. Bağlantı adımlarını detaylı incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.Bağlantı tür ve adımları2.adım: Robotumuzun kodlarını yazalım.


Tıkladığımızda sürekli tekrarla komutunu ekliyoruz ve işlemin devamlı gelişmesini sağlıyoruz. Daha sonra eğer komutuyla karttaki ışık sensörü 50 değerinin üzerindeyse robotumuz ileri gidecek ve hızı 100 olacak. Eğer karttaki ışık sensörü 50 den küçük ise hızı 0 olacak yani duracak.


Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
bottom of page