top of page

mBot Proje örneği 2 - Masadan düşmeyen robot
Masadan düşmeyen robotBu projede mBot üzerindeki çizgi izleme sensörünü kullanacağız. Çizgi izleme sensörleri kızılötesi LED ve algılayıcı çiftinden oluşurlar. Gönderilen ışık, açık renkli yüzeylerden yansıyacağı için sensör tarafından algılanır. Siyah yüzeylerde ise bu ışık emildiğinden yansıma olmaz.


Böylelikle robotumuz pist çizgisini veya zeminin yansıtıcı olup olmadığını anlayabilir. Biz bu özelliği mBot’umuzun masa üzerinde çalıştığı durumlarda kenardan düşmesini engellemek için kullanacağız.1.adım:


Öncelikle mblock programını açıyoruz.
2.adım:


mBot ile mblock bağlantısını sağlıyoruz. Bağlantı adımlarını detaylı incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
3.adım: Robotumuzun kodlarını yazalım


Masanın kenarına kadar gelen robot, çizgi sensörü herhangi bir ışık algılamadığı zaman hareket etmeyi durduracak ve buzzer aracılığıyla uyarı verecek. Çünkü sensör boşukta masadan yansımayla ışık alamayacak. Buzzerin uyarı vermesi için boşluk tuşuna basılınca ses çal komutu ekliyoruz.


Ayrıca ok tuşları ile yönlendirmek için kodlarımızı ekliyoruz. Son olarak ''any'' tuşu yani herhangi bir tuş bırakılınca robot hareketi durduracak. Eğer bu komutu eklemezsek robotun hareketini durduramayız. Sürekli hareket edecektir.


Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Comments


bottom of page