top of page

MBlock - Tanıtım ve çeşitleri
Makeblock (Mblock) Nedir? Nasıl Programlanır?


Scratch programını biliyorsunuz. Kod bloklarını fare kullanarak, sürükle bırak yöntemiyle kısa sürede kod yazabiliyordunuz. mBot programlamak için Scratch 2.0 arayüzü ile scratch kullanmışsanız çok şanslı olduğunuzu söyleyelim. Çünkü mBot mBlock adında bir kodlama arayüzü ile programlanır.Resimde görüyorsanız, mBlock adını verdiğimiz bu programlama arayüzünün Scratch’tan pek de bir farkı yok. Türkçe dil desteği var. Ayrıca Scratch 2.0 ‘ daki tüm blokları burada bulabilirsiniz. Ekstradan “Robotlar” sekmesindeki kod bloklarını kullanarak doğrudan mBot' u yönetebiliyorsunuz.

Kimler MBlock Kullanabilir?


Bu yazılım blok tabanlı olduğu için her yaştan kullanıcıya oldukça kolaylık sağlamaktadır. Küçük yaştaki çocukların kodlama ve algoritma mantığının gelişmesine çok büyük faydaları olduğu bir gerçek fakat kullanıcılar, hele ki küçük yaştaki kullanıcılar bu kodlamaların sonucunu somut bir şekilde görerek yaptıkları için diğer algoritma mantığını öğretmeyi amaçlayan yazılımlardan bayağı bir önde görünüyor.


MBlock Nasıl İndirilir?


MBlock’ un 2 farklı sürümü yer almaktadır. Bunlardan ilki ve hala kullanılmakta olan MBlock 3 ve diğeri ise hala geliştirme aşamasında olan MBlock 5 Beta sürümüdür.


MBlocku bilgisayarımıza indirebilmek için kendi https://www.mblock.cc/en-us/ sitesine giriş yapıyoruz. Burada bize tarayıcıdan çalıştırmak veya uygulama olarak indirmek için seçenekler sunuyor. Tarayıcı üzerinden her iki sürüm için kodlama yapılabiliyor fakat MBlock 3’te Adobe Flash istiyor bizden. Bu nedenle maalesef birçok cihazda çalışmayacaktır.
Mblock 5 ise HTML 5’in gerektirdiği gibi herhangi bir ek programa gerek kalmadan çalışıyor.

Bu uygulama bizlere iki farklı çalışma ortamı sağlamaktadır. Bu çalışmalardan biri interaktif uygulama diğeri ise çevrim dışı uygulamadır.


Yazılımı çalıştırdıktan sonra etkileşim içerisinde olduğumuz kodları oluşturduğumuz kısım interaktif kısımdır. Bu mod da bir sahne sahnenin içerisinde bir panda karakteri ve birçok farklı karakter de vardır. Bu karakter oluşturduğumuz kod bloklarına göre hareket etmektedir.


Diğer çevrimdışı mod da ise yazdığımız kod bloklarını arduino 'nun belleğine yüklüyoruz ve artık bilgisayardan bağımızı koparmış oluyoruz.

Comments


bottom of page