top of page

Mblock - Versiyon 5.3.0 kurulum ve tanıtımı (Bilgisayar için)
Mblock Versiyon 5.3.0 Kurulum ve tanıtımıKurulumİlk önce MBlock‘un hali hazırda bulunduğu sitesine giriş yapmalısınız. Sonrasında çeşitli işletim sistemlerine göre ayrıldığı için kendi işletim sisteminizi seçip indirmeniz gerekiyor. Şuan için karşımıza mBlock3 ve mBlock5 adında 2 farklı versiyon çıkıyor. Bu versiyonlardan mBlock5 hali hazırda geliştirilmeye devam ediyor.


Öncelikle mlock'un sitesindeki indirme(download) adresine tıklıyoruz. Aşağıdan direkt ulaşabilirsiniz.Açılan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.


Daha sonra bilgisayara indirmek istiyorsak mBlock PC version kısmında indirme seçeneklerini bilgisayarımızın işletim sistemine uygun olarak seçip devam ediyoruz.

İndirilen dosyada kurulumu başlatıp bekliyoruz.


Program kurulumu tamamladığında masaüstümüze gelmiş olacak. Programı açıyoruz. İlk açılışta bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Bu ekran incelendiğinde Scratch programıyla benzerlikler olduğunu görüyoruz.

Programda sol üst tarafta bir sahne mevcut. Sağ tarafta ise kodların yazılabildiği bir kısım mevcut. Scratch programından farklı olarak bu programda ayrıca aygıtlar bölümü ve aygıtlara özel kodların yer aldığı bir bölüm var.


Yine aynı şekilde kostümlerin değiştirilebildiği veya kuklaların dekorların yapılabildiği çizim bölümü bu programda da mevcut.


Sağ üst kısımda Python Editor kısmından ise kod blokları dili yerine python kodlama diliyle de kodlama yapılan bölüme geçiş yapılabiliyor. Fakat burası ileri düzeyde kullanıcılara öneriliyor.Comments


bottom of page