top of page

Intel dev bir yonga şehri kurmaya hazırlanıyor

Intel 3 yıllık dönem içerisinde inşa edeceği dev bir yonga kompleksinin planlarını yapıyor. 10 bin kişiye istihdam sağlayacak olan kompleks için arazi tespit yapılıyor.


Küresel çip krizinin etkisini çok ağır hissettirdiği günümüzde yonga üreticilerinin de yatırımları artarak devam ediyor. Intel ülkesinde inşa edeceği yonga üretim tesislerini bir şehir haline getirmeyi planlıyor.

Intel yonga şehri

Intel patronu Pat Gelsinger ülkeye yapacakları yatırımlar ile ilgili yeni bilgiler verdi. Bir tesis tarzında yatırım beklenirken Intel’in yonga şehri üreteceği ortaya çıktı. 60 milyar dolar ile 120 milyar dolar maliyete sahip olması beklenen şehirde üretim ve paketleme gibi 6-8 arasında değişen farklı modüllerin yer alacağı ifade ediliyor.


Özel bir güç santrali olacak bu şehirde her üretim modülünün 10-15 milyar dolara mal olması bekleniyor. 100 milyar dolarlık bir sermayeye sahip olacak şehirde doğrudan 10 bin kişiye istihdam sağlanacak ancak dolaylı olarak da 100 bin kişiye iş imkânı doğacak.

Intel sadece kendisi için değil müşteriler için de farklı teknolojilerde üretim yapacak.


Bileşenlerin verimli bir şekilde iletişim kurabildiği EMIB ve katmanlı Foveros üretim teknikleri bunlar arasında. Intel 4nm ve 3nm üretime uygun olacağı ifade edilen kompleksin en erken 2024 yılında üretime başlaması bekleniyor. Hali hazırda firma ABD’de araştırma halinde ve kompleksin nereye inşa edileceği yıl sonuna doğru belirlenmiş olacak.

Comments


bottom of page