top of page

Doxlama nedir?

Doxlama veya doxx ("dox" tan, İngilizce belgeler kelimesinin kısaltması), bir kişi veya kuruluş hakkında özel veya tanımlayıcı bilgileri (özellikle kişisel olarak tanımlayıcı bilgiler) araştırmak ve kamuya platformlarda yaymaktır.


Bu bilgileri elde etmek için kullanılan yöntemler arasında herkese açık veritabanlarında ve sosyal medya web sitelerinde (Facebook gibi) arama, bilgisayar korsanlığı ve sosyal mühendislik yer alır. İnternet yasa dışı kanun infazcılığı ve hacktivizm ile yakından alakalıdır.

Doxlama; zarar verme, taciz, çevrimiçi ayıplama, gasp, zorlama, iş analizi, risk analizi, hukuki uygulamalara yardımcı olmak veya adaletin yasa dışı infazcılığı gibi çeşitli nedenlerle gerçekleştirilebilir.Neden doxlama?


Dox terimi, Wired writer Mat Honan'a göre "1990'larda hacker kültüründe ortaya çıkan eski okul intikam taktiği 'dox bırakma'" teriminden geliyor. O dönemde yasa dışında faaliyet gösteren bilgisayar korsanları, rakiplerini tacize veya yasal yaptırımlara maruz bırakmanın bir yolu olarak rakibin anonimliğini ortadan kaldırırlardı.


Sonuç olarak doxlama, genellikle olumsuz bir çağrışım yapar çünkü eylem, gizliliğin ihlali yoluyla intikam için güçlü bir araç olabilir

Comentários


bottom of page