top of page

Dizüstü Bilgisayar Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Eski dizüstü bilgisayarınız artık ihtiyaçlarınıza cevap veremiyor, yazları eskisinden daha fazla ısınıyor veya değişen kullanım alışkanlıklarınızı karşılamıyorsa, artık yeni bir model bakmanın zamanı gelmiş demektir. Tabii ki bunun yanı sıra satın alacağınız dizüstü bilgisayar sizin ilk modeliniz de olabilir. Bu rehberimizde size, kendinize uygun bir model bulmanıza yardımcı olacağız.

Dizüstü bilgisayar satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri 10 adımda sıralayacağımız bu rehberimizde, her bir adımın altında 3 kategori için seçenekleri daraltarak sizlere spesifik seçimlerimizi ileteceğiz. Böylece bu seçimleri de takip ederek, istediğiniz dizüstü bilgisayar modeline daha rahat kavuşabilirsiniz.


Rehbere geçmeden önce kategorileri tanıyalım:


Genel Kullanım Dizüstü bilgisayarını hemen her platformda kullanmak isteyen kullanıcıların tercihi olacak olan bu kategori modelleri, size hem yüksek performans hem farklı kullanış seçenekleri sunacak.

Oyun Satın alacağı bilgisayarın özellikle oyunlarda güçlü olmasını isteyen oyun severler, bu kategoride buluşuyor.

Ofis Kullanımı Her ne kadar “Ofis Kullanımı” ön planda olsa da, artık yeri geliyor ofiste, yeri geliyor evde veya bir kafede çalışma ihtiyacı duyuyoruz. O nedenle bu kategoride, yine güçlü ve bunun yanı sıra ultra taşınabilir modeller yer alıyor.

İşlemci ve Bellek

Dizüstü bilgisayarınızın kalbini işlemci, onun atardamarlarını ise bellek, yani RAM kitleri olarak düşünebilirsiniz. Yeni bir dizüstü bilgisayar alıyorsanız, artık uzun soluklu bir model bakmanız en mantıklısı olacak. Bu da Intel’in yeni ve en hızlı işlemci ailesinden geçiyor. Satın alacağınız dizüstü bilgisayarda Intel Core i7 platformunu gözetmeniz en mantıklı seçim olacak. Öte yandan RAM konusunda da artık DDR5’leri beklemeye başlamışken, DDR4’ten aşağı seçim yapmamanızı tavsiye ederiz.


Ekran Kartı

Dizüstü bilgisayarda elbette önemli bir diğer kriter, ekran kartı oluyor. Ekran kartı seçiminde harici, yani dizüstü bilgisayarın RAM kapasitesini işgal etmeyen modelleri gözetmeniz akıllıca olacaktır. Yine harici ekran kartı seçeneklerinde de çok sayıda marka ve model var. Özellikle Pascal mimarisiyle büyük güç sağlayan NVIDIA’nın ekran kartları, kullanıcıların her alanda ilgisini cezbediyor. Genel kullanım ve oyun performansı senaryoları için NVIDIA’nın 10 serisi kartlarını özellikle dikkate almanız yararınıza olacaktır.


Disk / SSD

5400 ve 7200 RPM’li diskleri, ana depolama alanımız olarak kullandığımız dönemler geride kaldı. Eğer sizin için kalmadıysa da kalmalı. Zira artık SSD’ler hatta PCIe NVMe SSD’ler yer alıyor ve performanslarıyla gerçekten parmak ısırtıyorlar. Güçlü bir bilgisayar istiyorsanız, bizce tercihiniz mutlaka PCIe NVMe SSD’den yana olmalı. Direkt anakart üzerine monte edilebilen bu minik canavarlar, bırakın SATA diskler, SSD’leri dahi tarihin tozlu sayfalarına gömmeye hazır. Ancak her yeni teknoloji gibi şimdilik biraz pahalılar. Eğer GB başına daha az ücret ödemek istiyorsanız, o halde SSD’ler nihayet bu dengeyi bulmaya başladılar; onları tercih edebilirsiniz. SATA diskler ise, artık sadece depolama alanı olarak düşünülmeli.


Ekran / Çözünürlük

HD, Full HD, 2K derken, artık 4K çözünürlüklü ekranlarla bırakın dizüstü bilgisayarları, akıllı telefonlarda dahi karşılaşıyoruz. Elbette yüksek görüntü çözünürlüğü önemli. Tabii ki burada kullanım alanınızın ve kişisel tercihinizin de önemi büyük. Öncelikle artık HD çözünürlüklere veda edin; bu konuda anlaşalım. Full HD’den daha aşağısına bakmıyor, hatta tercihe göre 4K, yani UHD çözünürlüklere ve hatta ve hatta dokunmatik ekranlara yöneliyoruz. Ekranda çözünürlük kadar bir diğer önem arz eden etken, kullanılan panel oluyor. Renk doğruluğu ve geniş görüş açısı sağlaması için IPS paneller bu noktada en doğru seçim olacak. Boyut ise, tamamen size kalmış. Tabii ki oyuncular için önerimiz 17.3 inçten aşağı olmayacak.


Klavye

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken gözleriniz sürekli ekranda, parmaklarınız ise klavyenin üzerinden kalkmıyorsa, ekran kadar klavyeye de önem göstermeniz gerekiyor pek tabii. Her dizüstü bilgisayar modelinde klavye pek ergonomik olmayabiliyor; tuşların boyutları parmaklarınıza oturmayabiliyor, tuşlar arası mesafe az olabiliyor veya yükseklikleri size uygun olmayabiliyor. Bir klavyenin ergonomik olmasını engelleyen saydığımız bu 3 olumsuz koşula o nedenle özellikle dikkat edin. Öte yandan klavyenin arka aydınlatmaya sahip olması, onu karanlıkta da rahat kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Bu nedenle bizim tercihimiz arka aydınlatmalı tuş takımından yana; oyuncuların ise elbette renkli olanlardan yana.


Parmak izi / Güvenlik

Artık yeni akıllı telefonların hemen hemen hepsinde bulunan yeni nesil güvenlik önlemi olan parmak izi sensörü, elbette dizüstü bilgisayarlarda da bulunuyor. Öte yandan yine bazılarında Windows Hello’yu kullanarak yüz ve iris tanımlaması da yapabiliyorsunuz. Fakat parmak izi ve diğer yöntemler henüz bu platformda pek yaygın olarak kullanılmıyor; kullanıcılar parola ve şifrelerle dosyalarını korumanın yolunu seçiyorlar. “Old School” olarak da nitelendirilebilen bu yöntem belki de hala en güvenlisi. Yine de parmak izi sensörü istiyorsanız, özellikle genel kullanım kategorisi dahilinde yer alan laptop modellerinde bulmanız mümkün.


Pil Ömrü

Dizüstü bilgisayarın üretilme amacı olan mobil kullanım, kuşkusuz bir batarya paketi ile sağlanıyor. Bataryanız ne kadar büyük ise değil, bilgisayarınız onu ne denli etkili kullanıyor ise, bu tip cihazlarda pil ömrü o denli uzun oluyor. Seçim yaparken yaklaşık 16 saate kadar pil ömrü sunan dizüstü bilgisayar modellerini bile görebilmeniz mümkün. Bu da size dizüstü bilgisayarınızı özgürce kullanma imkanı sağlıyor. Bu neticede eğer dizüstü bilgisayarınızı farklı kullanış seçenekleriyle değerlendirmekse niyetiniz, en uzun pil ömrü sunan modeller sizin için. Ofis kullanımı için ise 12 saati çıkartsın yeter. Oyuncuların bakması gereken nokta ise, yüksek performansta ne kadar gittiği.


Boyut / Ağırlık

Bir dizüstü bilgisayar için boyut ve ağırlık tercihi, elbette özellikle kullanım alanına göre şekil kazanıyor. Eğer sürekli mobil ortamda olacaksanız, yani dizüstü bilgisayarınızı sürekli yanınızda taşıyacaksanız, o halde olabildiğince ince ve hafif modelleri tercih etmeniz mantıklı olacak. Oyuncular ise genellikle masa başında oldukları için bu kriter onlar için pek elzem değil, fakat yine de aralarında daha ince ve hafif olanlarını seçebilirler.


Mobil Özgürlük / Kalem

Evet, dizüstü bilgisayar zaten temelinde mobil özgürlük sağlıyor belki ancak günümüzde yer alan yeni modeller, artık bizlere daha fazlasını sunuyor. Mesela bazı bilgisayar modelleri farklı şekillerde kullanılabiliyorlar. Ekranı döndürüp, katlayabildiğiniz ve böylece 4 farklı şekilde kullanabildiğiniz dizüstü bilgisayar modelleri mevcut. Buna bir de kalem kullanımını ekleyebiliyorsunuz: Dokunmatik ekranlı modellerin bazılarında kalem desteği de mevcut. O nedenle daha fazla özgür kullanım istiyorsanız, bu modelleri tercih edebilirsiniz. Yine pek tabii ki, gerçek mobil özgürlük için pil ömrü çok önemli. Yüksek pil performansı sunan modelleri tercih etmeniz anlamlı olacak.


Ses Kalitesi

Ses olmazsa olmaz. Daha yüksek ses, ancak kaliteden taviz vermeden. Burada da ses konusunda kendini ispatlamış önemli markalarla iş birliği önem kazanıyor. O nedenle dizüstü bilgisayar satın alırken, hoparlörlerden iyi ses almak istiyorsanız, ses konusunda güçlü markaların hoparlörlerini taşıyan modelleri tercih etmeniz önemli.


Commentaires


bottom of page