top of page

BTY 6.1.18. Videomu Düzenliyorum


Bu dersimizde geçen derste yaptığımız video işlemlerine devam edeceğiz. Bu haftanın görevini yapacağız ve ilk dönemimizi bitireceğiz. Bu haftanın görevinde videoya metin ekleme görevini yapacağız.Soru:


Videonun ne olduğunu hatırlıyor musunuz?
Video


Video aslında resimlerin arka arkaya hızlı bir şekilde ekrana getirilmesi ve bunun sonucunda da hareketliymiş izlenimi yaratması mantığına dayanır. Yani bir video ortalama 9000 resmin 5 dk ekrandan sırayla geçmesinden oluşur.


Aslında flip book denen yöntem videonun oluşma mantığına benzerdir. Çizilmiş görüntüler arka arkaya geçerek hareketliymiş gibi bir görüntü oluşturur. Aşağıdan flipbook örneğini inceleyiniz.Video ve ses düzenlemesi Nedir?


Video düzenleme işlemi, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarda çeşitli amaçlarla çekilmiş olan görüntülerin bir araya getirilmesi ve ses, yazı veya efekt gibi ilavelerin yapılmasını kapsar. Videoların sesinin artırılması veya kesilmesi, videonun kesilmesi, birleştirilmesi, hızının artırılması veya azaltılması gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir.


Hem telefon hem bilgisayar üzerinde kullanılabilecek video düzenleme programları vardır. Biz ise bilgisayara indirmeye gerek kalmadan çalışan bir program olan Video Cutter Programı programını kullanacağız.


Video Cutter Programı


Video Cutter Programı; videolara ses ekleme, iki videoyu kolayca birleştirme, geçiş ekleme gibi işlemlerini yapmanızı sağlayan online bir programdır.


Video Cutter Programı giriş ve kullanımı


Video Cutter Programına üyelik gerektirmeden girebilirsiniz. Önce aşağıdaki adımları inceleyiniz ve ardından giriş ve kullanım videosunu izleyiniz.


Adım 1:


Öncelikle Video Cutter Programı sitesine gidilir. Sitenin giriş adresi aşağıdadır. Tıklandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılar.
Adım 2:


Dosyaları ekleyin butonuna basılır ve bilgisayardan bir video seçilir.


Adım 3:


Artık videolarınızı dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Videonuza geçiş ekleyebilirsiniz, müzik ekleyebilirsiniz. İki videoyu birleştirebilirsiniz.Video Cutter Programı giriş ve kullanımı video:

Sonuç:


Bu dersimizde geçen derste yaptığımız video işlemlerine devam ettik. Videonun ne olduğunu hatırladık ve video işleme programlarını hatırladık. Şimdi görevimizi yapalım.Video düzenleme bu haftanın görevi:


Bu haftaki görevinizde Video Cutter Programı ile size ait bir videonuzu döndürme ve kırpma işlemleri yapacaksınız. Program için kullanıcı adı veya şifreye gerek yoktur.


Görevde olması gerekenler: Size ait bir videoya döndürme ve bir kırpma ve metin ekleme işlemi uygulanacak.

Video Cutter Programı giriş için yardım videosu:

Comments


bottom of page