top of page

BTY 6.1.17. Ses ve Video İşleme Programı


Bu dersimizde video ve sesin ne olduğunu öğreneceğiz. Ardından bilgisayarda video ve sesin nasıl işlendiğini ve gerekli olan donanımları öğreneceğiz. Ardından video ve ses işleme programlarını öğreneceğiz.Soru:


Video dendiğinde ne aklınıza geliyor?
Video


Video aslında resimlerin arka arkaya hızlı bir şekilde ekrana getirilmesi ve bunun sonucunda da hareketliymiş izlenimi yaratması mantığına dayanır. Yani bir video ortalama 9000 resmin 5 dk ekrandan sırayla geçmesinden oluşur.


Aslında flip book denen yöntem videonun oluşma mantığına benzerdir. Çizilmiş görüntüler arka arkaya geçerek hareketliymiş gibi bir görüntü oluşturur. Aşağıdan flipbook örneğini inceleyiniz.Flipbook yöntemi video:Soru:


Ses dendiğinde ne aklınıza geliyor?
Ses


Ses, basıncı değişen dalgaların kulağımıza gelen birleşimi olarak tanımlanabilir. Bu basınç ise insanlar tarafından yada müzik aletleri ile oluşturulur. Bilgisayarda seslerin işlenmesi için donanım ve yazılımlara ihtiyaç vardır.

Bilgisayarda video için gerekli donanımlar:


Kamera


Görüntümüzü kaydetmek için cep telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda bulunan kameraları kullanırız. Kameralar görüntümüzü dijital bilgilere dönüştürürler. Bu dijital bilgiler işlenmek üzere ekran kartına gönderilir.Ekran Kartı


Kamera ile çekilmiş görüntülerin sinyalleri ekran kartına gelir. Bilgisayarda görüntüyü oluşturan aygıta ekran kartı denir. Ekran kartı dijital ortamdaki görüntüyü görebileceğimiz biçime dönüştürür ve ekrana yani monitöre iletir.
Monitör/Ekran


Ekran kartından gönderilen görüntüleri bizlere gösteren aygıttır. Bilgisayarların, tabletlerin, cep telefonlarının ve daha pek çok aygıtın ekranı vardır.


Bilgisayarda ses için gerekli donanımlar:


Mikrofonlar


Fiziksel ses dalgalarını dijital sinyallere dönüştüren donanım birimidir. Sesimizi bilgisayarın anlayacağı dile çevirmek mikrofonun görevidir.


Gerçek hayatta var olan sesleri bilgisayara aktarmak için gerçek ses dalgalarından elektriksel bir sinyal oluşturarak bilgisayara aktaran için mikrofonları kullanırız. Bu sinyal mikrofon ile ses kartına iletilir.
Mikrofon Nasıl Çalışır


Ses kartı


Mikrofondan aldığı sesi hoparlöre iletir. Bilgisayarda sesi oluşturur ve duyabilmemiz için gerekli düzenlemeleri de yapar ve hoparlöre yada kulaklıklara gönderir.

Hoparlör ya da kulaklıklar


Ses kartından aldığı dijital sinyalin fiziksel ortama aktarılmasını sağlar. Bilgisayardaki sesi duyabileceğimiz biçime dönüştüren donanım birimidir.

Hoparlör Nasıl Çalışır

Ses ve video oluşurken çalışan yazılımlar


Ses ve görüntü oluşturmak için gerekli donanımları öğrendik. Donanımlar bu işlemleri yaparken yazılımlar da bizlere kaydetme ve yürütme işlemlerinde yardım eder.


Bu yazılımlar ses kartının dijital ses kayıt etme ve dinleme işlevlerini yönetirler. Ayrıca ekran kartının görüntü iletmesini sağlarlar. Ses ve görüntü dosyalarının kalitesi arttıkça boyutları büyür ve bilgisayar içerisinde daha fazla alan kaplarlar. Windows media player, GOM player bazı video ve ses yürütme programlarıdır. Bu programlar ses ve video uzantılı dosyaları çalıştırır.
Ses ve video dosyası uzantıları


Ses ve video dosyalarının uzantıları diğer dosyalardan farklıdır. mp3, mp4 bu uzantılardan bazılarıdır. Ses için mp3, video için ise mp4 kullanılır.Mp3 kayıt biçimi, ses dosyalarını sıkıştırarak kaydeder. Küçük boyutlu olmasına rağmen kalitelidir.Mp4 ise video dosyalarını sıkıştırarak kaydeder.

Soru:


Sizce video ve sesi bilgisayarda düzenleme programları olabilir mi?

Video ve ses düzenlemesi Nedir?


Video düzenleme işlemi, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarda çeşitli amaçlarla çekilmiş olan görüntülerin bir araya getirilmesi ve ses, yazı veya efekt gibi ilavelerin yapılmasını kapsar. Videoların sesinin artırılması veya kesilmesi, videonun kesilmesi, birleştirilmesi, hızının artırılması veya azaltılması gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir.


Hem telefon hem bilgisayar üzerinde kullanılabilecek video düzenleme programları vardır. Biz ise bilgisayara indirmeye gerek kalmadan çalışan bir program olan Video Cutter Programı programını kullanacağız.


Video Cutter Programı


Video Cutter Programı; videolara ses ekleme, iki videoyu kolayca birleştirme, geçiş ekleme gibi işlemlerini yapmanızı sağlayan online bir programdır.


Video Cutter Programı giriş ve kullanımı


Video Cutter Programına üyelik gerektirmeden girebilirsiniz. Önce aşağıdaki adımları inceleyiniz ve ardından giriş ve kullanım videosunu izleyiniz.


Adım 1:


Öncelikle Video Cutter Programı sitesine gidilir. Sitenin giriş adresi aşağıdadır. Tıklandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılar.
Adım 2:


Dosyaları ekleyin butonuna basılır ve bilgisayardan bir video seçilir.


Adım 3:


Artık videolarınızı dilediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Videonuza geçiş ekleyebilirsiniz, müzik ekleyebilirsiniz. İki videoyu birleştirebilirsiniz.Video Cutter Programı giriş ve kullanımı video:Sonuç:


Bu dersimizde video ve sesin ne olduğunu öğrendik. Ardından bilgisayarda video ve sesin nasıl işlendiğini ve gerekli olan donanımları öğrendik. Ardından video ve ses işleme programlarını öğrendik.


Video düzenleme bu haftanın görevi:


Bu haftaki görevinizde Video Cutter Programı ile size ait bir videonuzu döndürme ve kırpma işlemleri yapacaksınız. Program için kullanıcı adı veya şifreye gerek yoktur.


Görevde olması gerekenler: Size ait bir videoya döndürme ve bir kırpma işlemi uygulanacak.Video Cutter Programı giriş için yardım videosu:

Comments


bottom of page