top of page

BTY 6.1.13. İletişim Benim İşim!


Bu dersimizde günümüz teknolojilerinin bizlere sunduğu iletişim araçlarını, ve teknolojinin iletişime kattıklarını konuşacağız. Daha sonra bu araçların bazılarını inceleyeceğiz.Soru:


Sizce iletişim ne demek? Daha önce bu kelimeyi nerelerde duydunuz?İletişim:


Duygu, düşünce ya da bilgilerin; ses, yazı ya da sembollerle paylaşılmasıdır. Araç kullanarak ya da kullanmadan yapılabilecek bir bilgi alışverişidir.


Örneğin telefonunuzla bir arkadaşınızı arayıp sesini duymanız.İletişim çeşitleri


Daha kolay ve pratik şekilde dünya ile bağlantı kurabilmek, etkin bir iletişim oluşturabilmek için sürekli olarak farklı iletişim yolları yaratılmaktadır. Ancak günümüz dünyasında bu konuda kullanılan belli başlı bazı iletişim yolları bulunuyor.Sözlü İletişim

İlgili mesajın ses yoluyla ya da konuşma yolu üzerinden karşı kişiye aktarılması sözlü iletişim olarak bilinir. Bunlar içerisinde Televizyon, radyo ve röportaj ile sohbet sözlü iletişim şeklinde bilinmektedir.Sözsüz İletişim


İletişim konusunda sadece sözlü yöntem bulunmaz. Mesela bir bebeğin ağlaması ya da bir hayvanın canının yanması ile çıkan sesler sözsüz iletişim şeklinde örnek verilebilir. Bu konuda jest ve mimikler kullanmak suretiyle aynı zamanda işaretleri bu iletişim yöntem içerisinde yer alan unsurlardır.

Yazılı İletişim


Şu an okuduğunuz bu yazı dahi yazılı iletişim şeklinde değerlendirilmektedir. Genelde şekiller ve harfler ile rakamlar kullanılmak suretiyle, ilgili mesaj alıcıya iletilir. Bu iletişim yönteminde karşılık beklenilmez. Bunlar içerisinde mektup, e-mail, kitap ya da broşür ve makale gibi etmenler söz konusudur.
Görsel İletişim

Yazılı ve sözlü iletişimden farklı olarak nesnelerin kullanılması yoluyla yapılan iletişim türüdür. Özellikle resim, video, tablo, heykel yoğun olarak kullanılan görsel iletişim araçlarıdır.


İletişim araçları video:
Teknoloji:


İnsanın hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin bilgilerin tümü. Örneğin iletişim araçlarını incelediğimizde dumanla başlayan zor bir iletişim yöntemi sonunda yerini internete bırakmıştır. İnsan bunu hayatını kolaylaştırmak için yapmıştır demiştik. Şimdi teknolojinin bize getirdiği sosyal medyayı inceleyelim.

Soru:


Sizce teknoloji bizim hayatımıza hangi iletişim araçlarını getirmiştir?
Teknolojik iletişim araçları


Teknoloji ile yaşamımızda büyük bir yer edinen bazı iletişim araçları, diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başladı. Yeni iletişim araçları, geleneksel medya platformlarıyla kıyaslandığında sahip olduğu avantajlar sebebiyle diğer platformlardan daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bunlardan bazılarını inceleyelim.1- Anlık mesajlaşma veya görüntülü konuşma uygulamaları


Anlık mesajlaşma, bir yazılım sayesinde, üye olarak, listenize eklediğiniz kişilerle gerçek zamanlı olarak sohbet etmeye olanak sağlar. Anlık mesajlaşma yazılımlarında iki kullanıcı arasındaki gecikme oldukça azdır. Yazılımın özelliğine bağlı olarak görüntülü ve sesli görüşme imkanları da olabilir.


2- Forum siteleri


İnternet forumu, elektronik ortamda web sayfaları halinde meydana getirilmiş bir tartışma platformu ve paylaşım sistemidir. Foruma üye olan insanlar burada bilgi paylaşımı yapar. Forumlar yapılarına göre bir alt forumlar ve bu alt forumlarında forumlarını içerisinde barındırabilir.


Bazı forumlar herkesin katılımına açıkken bazı forumlara sadece davetiye sayesinde kayıt olmak mümkündür. Forumlarda tartışma ve paylaşma düzeninin sağlanması için en üst seviye yetkililerin yanı sıra “moderatör” olarak adlandırılan kontrol yetkisine sahip üyeler de bulunmaktadır.3- Sosyal medya


Sosyal Medya, kullanıcısının kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim kolaylaşmakta, kullanıcılar içerikleri, makaleleri, haberleri, düşünceleri, günlük yaşanan olayları, fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile görebilmekte görüşlerini yine bu sosyal ağ ile yansıtabilmektedir.


Günümüz insanının sıkça dillendirdiği sosyal medyayı en kısa şekilde tanımlamak gerekirse akla gelen ilk kavram ‘paylaşmak’ olacaktır.

İletişim araçlarının türleri:


Gelişen teknoloji birbirleriyle etkileşime girerek yeni araçları da meydana getirmektedir. Temel olarak iletişim araçları ikiye ayrılır.


1 - Eş zamanlı (senkron) iletişim araçları


Kullanıcıların aynı zamanda, ama farklı mekanlarda olduğu durumlarda kullanılan iletişim araçlarıdır.


Örneğin görüntülü konuşma eş zamanlı bir iletişimdir.


2 - Farklı zamanlı (asenkron) iletişim araçları


Kullanıcıların farklı zamanlarda, aynı veya farklı mekânlarda olduğu durumlarda kullanılan iletişim araçlarıdır.


Örneğin daha önce çekilen bir videoyu insanların izlemesi. Veya bir ses kaydının günler sonra dinlenmesi
Sonuç:


Bu dersimizde günümüz teknolojilerinin bizlere sunduğu iletişim araçlarını, ve teknolojinin iletişime kattıklarını öğrendik. Daha sonra bu araçların bazılarını inceledik.Günün oyunu 1:Günün oyunu 2:

コメント


bottom of page