top of page

Bilgisayar Kasaları, Bilgisayar Kasası Sorunlarını Teşhis Etme ve Sorunları Giderme

Bilgisayar Kasaları

En yaygın bilgisayar kasa türleri Tower Kasalardır. Belirli, dahili sürücü yuvası sayısına ve Tower Kasanın yüksekliğine bağlı olarak, küçük boy, orta boy ve Büyük boy Tower kasa olarak sınıflandırılmaktadır.

Full-Tower Kasa

Full Tower Kasalar genellikle yaklaşık 60-90 cm yüksekliğindedirler. Bu büyüklükteki kasaların içindeki dahili sürücü bölmelerin sayısı 6 ile 10 olabilmektedir.

Mid Tower Kasa

Mid Tower Kasalar en yaygın kullanılan bilgisayar kasasıdır. Mid Tower Kasalar yaklaşık olarak 45-60 cm yüksekliğindedir. 2 ile 4 dahili sürücü yuvası ve 2 ile 4 arasında harici ( DVD / CD Okuyucuları ve bunlara benzer sürücüler ) sürücü yuvası içerir.

Mini Tower Kasa

Mini Tower Kasalar 2 ile bazen de 3 dahili sürücüye yuvasına sahiptir. Mini Tower Kasalar yaklaşık olarak 30-45 cm yüksekliktedirler. Mini Tower Kasaların değişmekle beraber güç kaynakları da ona göre düşük watt değerine sahiptir.

Slim Kasa

Bu tip kasalar hem dikey hemde yatay olarak kullanılabilir. Genelde Mid Tower büyüklündedir.

Desktop Kasa

Bu kasa tipine masaüstü ( Desktop ) kasa ismi verilmektedir. Yatay olup genelde üzerinde ekran konulur. Böylece yerden tasaruf edilir ve kasa göz önünde olur. Yatay kasalar günümüzde çok da yaygın değildir. Genişleme kartları dikey yerleştirildiğinden kasa içerisine standart donanım kartları büyük olduğu için yerleştirilemez. Sebebi standart kartların kasa bağlantı demirinin boyutu yatay kasa için büyük ölçüye sahip olmasından kaynaklanır. Yatay kasa çoğunlukla bilgisayar üreticileri ( HP, Dell, IBM… ) tarafınan piyasaya sunulur.
Bilgisayar kasası, esasında bir kabuktur işletim sorunlarına neden olmaya elverişli değildir. Bununla birlikte, sorunun kökeninde vakanın yer alabileceği bir kaç örneğe yer verilmiştir. Bu sorun giderme klavuzu, bir sorunun özünü belirlemenize yardımcı olabilir.
Gıcırtı veya başka bir yüksek ses çıkarır


 • Güç kartı arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor. Genellikle güç kaynağı değiştirilebilir, ancak bazı bilgisayar kasalarında güç kaynağı kalıcı olarak takılıdır. Kasayı çıkartılabilir güç kaynağı olan bir bilgisayar kasasıyla değiştirin.


Kasayı açtığımda hiç bir sonuç alamıyorum

 • Güç kablosunun prize ve bilgisayarın arkasına güvenli bir şekilde takılı olduğundan emin olun.

 • Prizde güç olup olmadığını Kontrol edin.

 • Güç kaynağının yanında ikinci bir güç anahtarı olup olmadığını kontrol edin.

 • Ana güç anahtarı arızalandı değiştirilmesi gerekir.

 • Güç kaynağı arızalandı ve değiştirilmesi gerekir.Tıkırdı sesi duyuyorum

 • Kasa kabuğunun veya kapağın düzgün şekilde takıldığından ve sabitlendiğindan emin olun.Bilgisayar rasgele kendini kapatıyor

 • Güç kaynağı aşırı ısınmış olabilir. Fanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 • Doğru çalışma için herhangi bir ikincil soğutma fanını kontrol edin.

 • Güç kaynağı arızalı olabilir.

 • Bilgisayar kasası tozlandıysa temizleyin ve aynı zamanda hava girişlerini de temizleyin.

 • Bilgisayar Kasasının kabuğunun veya kapağının düzğün şekilde takıldığından ve sabitlendiğinden emin olun.

Comments


bottom of page