top of page

Asus Prime Z390-A İnceleme

Asus Prime Z390-A Özellikleri Neler?

Prime Z390-A, dediğimiz gibi 1151 soket yapısında. Intel Z390 yonga setini taşıyan anakart, 2 adet x16 PCI Express 3.0 slotu bulunduruyor ve bu slotlar metal plaka destekli olarak geliyor. 2 adet M.2 slotuna da yer veren anakart, bunlardan birini de yine metal soğutma bloğunun altında tutuyor.


RAM slotlarına geldiğimizde, 4 adet alanın yer aldığını görüyoruz. Toplam 64 GB'a kadar kapasite desteği sunan anakart, 2666 MHz bellek kitlerini tabanda destekliyor. Hız aşırtma yolu ile 4266 MHz frekansına erişebilmeniz mümkün. Kaldı ki bu noktada Asus'un AI Overclocking yazılımı size çeşitli seçenekler sunuyor ve hız aşırtma işlemini kolay hale getiriyor.

Kartta çoklu GPU desteği elbette mevcut. Bizim sistemimizde ise yine Asus'un ROG Strix Gaming GeForce RTX 2080 ekran kartı takılı durumda.

Kartta ses modülü olarak Realtek S1220A ses codec'i Crystal Sound 3 ile geliyor. Böylece ses performansıyla da ideal olan anakart, 6 adet SATA 3.0 portu bulunduruyor.

Kartın arka bağlantılarına bakarsak, burada 2 ade USB 2.0, 4 adet USB 3.1 Gen 2 portu, ayrıca yine adet USB 3.1 Gen 1 portu bulunduğunu görüyoruz. Intel Ethernet portuna yer veren kart, dahil olarak HDMI ve DisplayPort çıkışlarını da sunuyor. Burada yer alan eksiklik ise, Asus'un tümleşik G/Ç paneli kullanmaması oluyor.

Az önce Asus'un AI Overclocking yazılımına değindik. Bu yazılım desteği ile otomatik hız aşırtma için bir nevi yapay zeka kullanan Asus, ayrıca manüel ayar yapmak isteyenler için de hedef frekans ve voltaj tahminlerini sunuyor. Böylece ister hız aşırtma işlemlerine yabancı olun, ister profesyonel; aradığınızı Prime Z390-A'da bulabiliyorsunuz.


Comments


bottom of page