top of page

ScratchJr - Tanıtımı ve Kullanımı

Scratch, kodlama eğitimi için kuşkusuz dünya çapında en çok kullanılan blok tabanlı bir programlama dilidir. Günümüzde bu Scratch’ın geliştirilmesi hala devam edilmekte olup daha küçük yaştaki kullanıcıları için hazırladığı ScratchJr bulunmaktadır.

ScratchJr, 5-7 yaşlarındaki küçük çocukların kendi interaktif hikayelerini ve oyunlarını yaratmalarını sağlayan tanıtım amaçlı bir programlama dilidir. Çocuklar, karakterleri hareket ettirmek, atlattırmak, dans ettirmek ve şarkı söyletmek için grafiksel programlama bloklarını bir araya getiriyorlar.


Çocuklar resim editörü ile karakterleri değiştirebilir, kendi seslerini ve başka sesleri ekleyebilir, hatta kendi fotoğraflarını ekleyebilir – daha sonra karakterlerini canlandırmak için programlama bloklarını kullanabilirler.


ScratchJr, dünyada milyonlarca gencin (8 yaş ve üstü) kullandığı popüler Scratch programlama dilinden ( http://scratch.mit.edu ) esinlenmiştir. ScratchJr’yi yaratırken, yazılımı küçük çocuklara gelişimsel açıdan uygun hale getirmek için onların bilişsel, kişisel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uyacak özellikleri dikkate alarak arayüzü ve programlama dilini yeniden tasarladı. ScratchJr iPad ve Android tabletler için ücretsiz bir uygulamadır. https://www.scratchjr.org/about/info

Commenti


bottom of page