top of page

Microsoft PowerPoint - Metni üst simge veya alt simge olarak biçimlendirmeSununuza bir ticari marka, telif hakkı veya başka bir simge eklediğinizde, simgenin kalan kısmının biraz üstünde görüntülenmesini isteyebilirsiniz. Dipnot oluşturuyorsanız, bir sayının bu şekilde gösterilmesini de isteyebilirsiniz.
Klavye kısayolları: üst simge veya alt simge uygulama

Bir metnin normal metninizin biraz üzerinde (üst simge) veya altında (alt simge) görüntülenmesini sağlamak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

  1. Biçimlendirmek istediğiniz karakteri seçin.

  2. Üst simge için Ctrl, Shift ve Artı işareti (+) tuşlarına aynı anda basın. Alt simge için Ctrl ve Eşittir işareti (=) tuşlarına aynı anda basın. (Shift tuşuna basmayın.)İpucu: Ayrıca, sonraki yordamda açıklandığı gibi, yazı tipi iletişim kutusundaki seçenekleri belirleyerek de metni üst simge veya alt simge olarak biçimlendirebilirsiniz.
Metne üst simge veya alt simge biçimlendirmesi uygulama

  • Üst simge veya alt simge olarak biçimlendirmek istediğiniz karakteri seçin.

  • Giriş sekmesinin yazı tipi grubunda yazı tipi iletişim kutusu başlatıcısını seçin.  • Yazı Tipi sekmesinde Efektler'in altında Üst simge veya Alt simge onay kutusunu seçin.
İpucu: Yazı tipi boyutunu değiştirmeden metni üst simge veya alt simge yapabilirsiniz. Üst simge için, Göreli Konum kutusuna yüksek bir yüzde yazın. Alt simge için, Göreli Konum kutusuna düşük bir yüzde yazın.Üst simge veya alt simge biçimlendirmesini geri alma


Üst simge veya alt simge biçimlendirmesini geri almak için metninizi seçip CTRL + Ara çubuğu tuşlarına basın.Üst simge veya alt simge ekleme

  • Slaytta simgeyi eklemek istediğiniz yere tıklayın.

  • Ekle sekmesinde Simge'ye tıklayın.
  • Simge kutusundaki Yazı Tipi açılan listesinde, henüz seçili değilse (normal metin) öğesini seçin.

  • Alt küme açılan listesindeki Sembol kutusunda Üst Simgeler ve Alt Simgeler’i seçin.Simge kutusunda, istediğiniz simgeyi seçin, Ekle’ye basın ve Kapat’ı seçin.

Comments


bottom of page