top of page

Microsoft Office - Tanıtımı ve Kullanımı

Microsoft Office, ilk defa 1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan, hem Windows hem de MacOS X işletim sistemleri için yayınlanan bir ofis programları bütünüdür. Esasen ofis programları kelimesinin meydana gelmesinin de en büyük nedeni ve doğuş kaynağı yine Microsoft Office yazılım paketidir. Bir işletmenin ofis içerisinde ihtiyaç duyabileceği tüm yazılımları bir arada toplayan Microsoft Office ücretli bir yazılımdır ve iş dünyasında ofis yada kısaca MS Office olarak da adlandırılır.
Bilgisayarların hayatımızın merkezinde yer almaya başlamasıyla birlikte kağıtla karşılayabileceğimiz ihtiyaçlarımızı da dijital ortamlardan karşılamaya başladık. Bu açıdan baktığımızda her bilgisayar kullanıcısının MS Office’i bilmesi ve aktif olarak kullanması kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmeye başladı. İş başvurularında MS Office bilgisinin aranması, eğitim alanında MS Office’in aktif şekilde kullanılması, kişisel hayatınızda ihtiyaç duymanız gibi birçok nedenden dolayı MS Office’i aktif olarak kullanabilmek size büyük bir artı katacaktır.MS Office Program İsimler


MS Office kullanıcıları tarafından sıkılıkla karıştırılan şey, MS Office yazılım paketinin içerisinde hangi yazılımların olduğu ve bu yazılımların hangisinin ne işe yaradığıdır. Aşağıdaki açıklamalar bu eksikliğinizi kapatmanız adına size fazlasıyla yardım edecektir;


Word: MS Office paketinin her sürümünde yer alan kelime işlemci yazılımıdır. Word’ü kullanarak içerisine grafikler ve tablolar da ekleyebileceğiniz profesyonel dokümanlar hazırlayabilir, bu dokümanları tarayıcı yardımıyla fiziksel birer çıktıya dönüştürebilirsiniz.


Excel: MS Office’in Tablo işlemci programı olan Excel ile çeşitli çizelgeler, tablolar oluşturabilirsiniz. Excel’i Word’den farklı kılan en önemli özelliği Excel’in içerisinde yer alan formüllerdir. Bu formüller sayesinde tamamen işlevsel olarak çalışan raporlar hazırlayabilirsiniz.


Outlook: MS Office içerisinde yer alan bir e-posta yardımcısıdır. Bu yazılım aracılığıyla mail hesap oturumunuzu açabilir, e-posta gönderebilir ve e-postalarınızı okuyabilirsiniz. Anlayacağınız Outlook üzerinden tıpkı web sürümlerinde olduğu gibi maillerinizle ilgili her şeyi yapabilirsiniz.


PowerPoint: İş dünyasından, eğitim dünyasına dek en çok kullanılan MS Office yazılımlarından biri olan PowerPoint çeşitli slayt gösteri ve slayt şovları oluşturmanıza yardımcı olur. Fotoğraflar ve videolar da ekleyebildiğiniz PowerPoint ile profesyonel sunumlar hazırlayabilirsiniz.


Access: Veri tabanı yönetim sistemi programıdır. MS Access Jet veri tabanı motoru ile grafik kullanıcı arayüzünü aynı yazılım paketi içerisinde birleştirmektedir.


FrontPage: Web site düzenleme yardımcısı ve bir HTML editörüdür. Yeni Office paketleri içerisinde artık yer almamaktadır.


OneNote: Kullanıcıların resimler ve daha birçok görsel ögeden de faydalanarak not alabilecekleri bir nevi dijital not defteri yazılımıdır.


Publisher: bültenler, el ilanları ve broşürler gibi birçok şeyi oluşturmanıza yardımcı olan yayıncı programıdır. Özellikle pazarlama alanında sıklıkla kullanılan Publisher sayesinde görselliği yüksek iletişim sunuları oluşturabilmek mümkündür.MS Office Programları Öğrenmek


MS Office programlarını öğrenmenin en pratik yolu, bu yazılım paketleri hakkında eğitim veren bir kurum aracılığıyla kursa katılmak ve bu yazılımların tüm ince özelliklerini öğrenmekten geçiyor. Özellikle MS Office yazılımlarına profesyonel iş dünyasında kullanacak olan kişilerin bu tür programları kendi kendine keşfetme çabası yerine eğitimini profesyonel olarak alması çok daha makul bir seçenek olacaktır. Kendi başınıza ne kadar öğrenmeye çalışırsanız çalışın fonksiyonları pratikleriyle birlikte görmediğiniz taktirde iş dünyasında bu yazılımları aktif olarak kullanmanız pek mümkün olmayacaktır.


Eğer iş dünyasında profesyonel olarak kullanma gibi bir niyetiniz yoksa yada kursa vakit ayırmak istemiyorsanız online eğitim seminerleri veya basılı kaynaklardan faydalanarak MS Office konusunda usta bir kullanıcıya dönüşebilirsiniz. İş dünyasında önemli olması nedeniyle MS Office’e dair birçok yayın evinden çıkan farklı basılı kaynaklar bulunuyor. Bunları değerlendirerek de kendi kendinizin öğretmeni olarak MS Office’i kullanmaya başlayabilirsiniz.Comments


bottom of page