top of page

Hoparlörüm Neden Çalışmıyor?

 • Ses Sorunları Ses Düzeyiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, aşağıdaki adımlar sorunlarınızı çözmenizde yardımcı olacaktır;

  • Masaüstü Bülgisayarınıza Bağlı Hoparlörünüzün Ses ( volume ) Düğmesi Kapalı Bu adım önemsiz görünebilir, ancak temel bilgilerle problemi çözmek bazen işe yarayabilir. Höparlördeki ses düğmesinin, ses verecek kadar açık olduğundan emin olun. Kapalıysa ses düğmesini soldan sağa doğru saat yönünde çevirerek ses verecek kadar açın.

  • Dizüstü Bilgisayarınızın Hoparlör Sesi ( volume ) Kapalı Harici hoparlörün olmadığı bir Dizüstü Bilgisayar kullanıyorsanız, klavyedeki kontolleri kullanarak sesin açık olduğundan emin olun. Resimde görüldüğü gibi ses kontrol düğmelerini kullanarak veya aynı anda bu tuşları etkinleştirmek için ikincil bir işlev olan  Fn tuşuna basılı tutun.

  • Yazılım Ses Seviyesinin Açık Olduğundan Emin Olun Harici hoparlörlü bir bilgisayarın sesinin, öncellikle yazılımsal olarak kontrol edilmesidir. Örneğin, yazılım ayarlarından ses kısılmış veya kapatılmış olabilir. Bu nedenle yazılımsal ses ayarlarının düzgün şekilde açıldığından emin olun. Birçok medya yazılımlarının ve oyunun ses çıkışını kontrol etme ayarları vardır ve bu ayarlar Windows'taki ses ayarlarını geçersiz kılabilir. Yazılım menü çubuğunda veya durum çubuğunda bir hoparlör simgesi veya ses ayarları arayın ve sesin kısılmış olup olmadığını kontrol edin. Sessiz veya düşük ses, genellkle müzik yazılımları ( Windows Media Player, Winamp vb. müzik yazılımları ) ve video oynatma ( CyberLink PowerDVD, VLC Media Player vb. Video Oynatma Yazılımları ) yazılımlarının yanı sıra Youtube gibi çevrimiçi video sitelerinde varsayılan ses ayarıdır. Sesi açmak veya ses seviyesini artırmak problemi çözmede yardımcı olacaktır.

  • Ses Kapalı Diğer yaygın olan bir hata ise ses seviyesinin yanlışlıkla sesiz modunda olması... windows'ta görev çubuğunun sağ köşesinde bulunan ve hoparlörü andıran bir simge göreceksiniz, o işaret yanlışlıkla sessiz moda konmuştur. Hoparlörü andıran windows ( Yandaki resimler Windows 10 görev çubuğu ses seviyesi görünümleri ) görev çubuğnun sağ alt köşesindeki ses simgesini, kırmızı ok yönünde çektiğinizde ses açılacaktır.


 • Hoparlörünüz Düzgün Bağlanmamış Yanlış bağlanmış hoparlör bazı ses sorunlarına neden olabilir. Hoparlörlerinizin doğru şekilde bağlı olduğunu doğrulamak için aşağıdaki adımları izleyin;

  • Dizüstü Bilgisayarlarda Bir Dizüstü Bilgisayarda sorun çözüyorsanız, dizüstü bilgisayarda hoparlör bağlantılarını doğrulayamayacağınız için bu adımı atlayın.

  • Masaüstü Bilgisayarlarda Harici Hoparlörler Bilgisayarlarda bağlı ses aygıtlarının farklı kabloları vardır ve bu nedenle farklı bağlantı noktaları kullanılır. Öncelikle, hoparlör kablosunun bilgisayarın arkasındaki ses kartına bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Resimde görüldüğü gibi birden fazla jaka sahiptir. Hoparlörler, genellikle bir ok işaretiyle ses dalgaları simgesiyle gösterilen hat çıkış konektörüne takılmalıdır. Jak genellikle yeşil renktedir. Hoparlörünüz USB üzerinden bağlanıyorsa, bunları herhangi USB bağlantı noktasına takın.  İpucu Hoparlörler geçmişte çalışmış olabilir, ancak kabloların gevşemiş veya yerinden çıkması alışılmadık durum olmadığı için bağlantıları kontrol ediniz. Güç kablosunun sağ hoparlörün arkasına veya bazı durumlarda subwoofer'a bağlı olduğundan emin olun. Çoğu hoparlörün açık veya kapalı olduğunu gösteren küçük bir led ışığı vardır. Hoparlörü açtıktan sonra ( genellikle bir düğme kullanarak veya ses düğmesini soldan sağa çevirip hareket ettirerek ), bir ışık olup olmadığına bakın. Hiç bir led görünmüyorsa veya hoparlör hala güç almıyorsa ve güç bağlantılarını kontrol ettiyseniz, güç kaynağınız aralı olabilir.


 • Windows'ta Varsayılan Oynatma Cihazı Bilgisayarınızda Windows işletim sistemi varsa, doğru oynatma cihazınızın ses çıkışı için varsayılan cihaz olarak ayarlandığından emin olun. Yanlış çalma cihazı varsayılan cihaz olarak ayarlanmışsa, beklenen cihazdan ( yani hoparlörlerden veya kulaklıklardan ) ses gelmez. Varsayılan ses cihazını ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın;

  • 1-  Denetim Masasını açın.

  • 2- "Denetim Masası" penceresinden Donanım ve Ses tıklayın.

  • 3- "Donanım ve Ses" penceresinden Ses sekmesi altındaki Ses aygıtlarını yönet tıklayın.

  • 4- "Ses" iletişim penceresinde Kayıttan Yürüt'me sekmesinde bilgisayarınıza bağlı hoparlör için girişi bulun.

  • 5- Hoparlör girişine sağ tıklayıp ve Varsayılan aygıt olarak ayarla'yı seçin.

  • 6- Son olarak ise ses iletişim penceresi altında Tamam düğmesine tıklayın.Commentaires


bottom of page