top of page

Google Siteler - Tanıtımı ve Kullanımı

Google Siteler, Google tarafından sunulan Google Apps üretkenlik paketinin bir parçası olarak, yapılandırılmış Web sayfası oluşturma aracıdır. Google Sitelerin amacı herkesin bir ekip odaklı bir site oluşturmak mümkün olabilmesi ve birden fazla kişinin iş birliği ve dosyalarınızı paylaşabilmesidir.


Google Siteler, adı ve bir yazılım şirketi tek ürün olarak HotSpot başladı, kurumsal sosyal yazılım teklif ediyordu. şirket, Excite kurucuları Joe Kraus ve Graham Spencer tarafından kurulmuştur. 2006 yılı Şubat ayında, JotSpot İşletme 2.0 parçası, "Next Net 25" adlandı ve 2006 yılı Mayıs ayında, bu InfoWorld'den "15 Start-ups to Watch" biri olarak onurlandırıldı.

Ekim 2006 yılında Google tarafından satın alındı. Google, 2007 yılında Google Site sunucularına.Google Page Creator kullanarak oluşturduğunuz web sayfalarının uzun bir veri geçişi açıkladı. (Aynı zamanda "Google Sayfalar" olarak da bilinir) 28 Şubat 2008 günü, Google Siteler HotSpot teknolojisi kullanılarak açıldı. Hizmet ücretsiz, ama kullanıcılar Google bir etki alanı adı için 10 $, gereklidir. Ancak, 21 Mayıs 2008 tarihi itibarıyla, Google Sites ücretsiz olarak, ayrı ayrı Google Apps ve bir etki alanı için gerek kalmadan kullanılabilir hale geldi. Haziran 2016 yılında, Google tam bir Google Siteler platformunu yeniden tanıttı. Yazma zamanda, bu deneye tercih eden Apps müşterileri için sınırlı bir deneme olarak kullanılabilir.Google Sitelerin özellikleri:

  • Özel Alan Adı Eşleme - İş hesapları için kişisel Google Accounts ve Google Apps sahipleri. Birinin alan adının ve CNAME kayıtlarını değiştirme erişimi olmalıdır.

  • Çok-katmanlı İzinleri ve Erişilebilirlik - Google Sites içinden izinleri üç seviyesi vardır: Sahibi, Editör ve Görüntüleyici. Sahiplerinin tasarım ve tüm Google Sitesinin içeriğini değiştirmek için tam izinlere sahip, oysa editörler sitenin tasarımı değiştiremezler. İzleyiciler sadece siteyi görüntüleyebilir ve herhangi bir değişiklik metin veya başka yapması için izin verilmez.

Comments


bottom of page