top of page

code.org - Tanıtımı ve Kullanımı

Çocuklar öğrenmede en etkili yaşlarını ilk ve orta öğreniminde yaşarlar. Ancak dünya ve dolayısıyla ülkemizde bu verimli çağlarda çocuklarımıza kullandıkları bilgisayarların nasıl çalıştıklarını, onları programlamak için nelerin gerektiğini vb. ne kadar anlatabildi? İşte bu hedefle Amerika’ da öncülüğünü Microsoft, Google gibi büyük şirketlerin yaptığı code.org adını verdikleri bu platform tanıtıldı.


Böylece çağın en önemli özelliği olan analitik düşünme becerilerine sahip olmaları sağlanacak, hayata daha emin adımlarla yol alacaklardı. Hatta ilk uygulamanın Başkan Obama ile birlikte dünyaya servis edilmesi ve ardından birçok dile çevrilerek ücretsiz olarak kullanıcılara sunulması kısa zaman aldı. Sonrasında hızla okullarda, eğitim kurumlarında, evlerde yani kısacası her yerde kullanılır bir kodlama platformu olarak hızla yayıldı. Bizlerde ülkemizde Türkçe desteği ile kullanabiliyor, çocuklarımızın kodlama eğitimini hem etkili, hem ücretsiz, hem de dünya ile eş zamanlı bir biçimde etkili öğrenmeyi gerçekleştirebiliyoruz.

code.org şuan için sadece masaüstü bilgisayarlar için web sayfası üzerinden kullanılabiliyor. İleri ki yıllarda belki tablet ve akıllı telefonlarda da kullanılabilecektir, ancak şuan için biz de sizlere bu platformu web sayfası üzerinden nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağız. Öncelikle “code.org” web sayfasına girdiğinizde sağ üst köşe de “Giriş Yap” butonuna tıklıyorsunuz.

Comments


bottom of page