top of page

Canva - Tanıtım ve kullanımıKartvizit, broşür, katalog, kampanya ve satış rakamlarını arttıracak her türlü reklam çalışması için basılı görsel materyallere ihtiyaç vardır. Görsel materyaller ise belli tasarımlar sonucunda ortaya çıkar. Hedef kitleye en uygun tasarımlarla ulaştırılması gereken bu görselleri hazırlamak ise Canva gibi afiş tasarım araçları kullanılır.


Görsel tasarımlar hazırlamak için bilgisayara programlar indirmek, yabancı dillerdeki programları öğrenmeye çalışmak ve zorlu süreçler yaşamak Canva sayesinde tamamen ortadan kalkıyor. Online olarak, hiçbir program bilgisine sahip olmadan, site tarafından yapılan yönlendirmelerle istediğiniz tüm görsel materyalleri Canva üzerinden hazırlayabilirsiniz.


Neredeyse tüm özellikleri ve şablonları ücretsiz olan Canva, sürükle bırak özelliği sayesinde tüm görsel metinlerin hazırlanmasını çok kolay hale getiriyor. Basit bir üyelik işleminde sonra tamamen Türkçe olan programa erişim sağlıyor ve afişten kartvizite, sosyal medya gönderilerinden kampanya broşürlerine kadar tüm görselleri kolaylıkla hazırlayabiliyorsunuz.Canva Kullanımı


Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi afişler, sunumlar, infografikler, sosyal medya gönderileri ve çok daha fazlası bir tık ötenizde. Canva geniş bir kütüphaneye sahiptir. Bazı görseller ücretsiz, bazıları ücretlidir.


Eğer hazır bir şablon kullanmak isterseniz “Düzenler” sekmesinden pek çok şablona erişebilirsiniz. Bileşenler sekmesi sizi tasarımınıza görsel, şekil, satır, grafik, çerçeve vb. gibi eklentiler ilave edilmesi için yönlendirecektir.


Metin sekmesinden metin ekleyebilir ve çeşitli yazılar ve farklı stiller ile metin kutularına ulaşabilirsiniz. Arka plan sekmesi, tasarımınıza şık bir plan katmanız için size seçenekler sunacaktır. Son sekme ise yüklemelere sekmesidir.


Kendi görsellerinizi yüklemenize olanak tanır. Paylaş butonu ile tasarımınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Yanı sıra görselinizi PDF ya da PNG olarak kaydedip, mail ortamında da paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz.


Canva poster nasıl hazırlanır?


Canca ile poster (afiş) hazırlamak yalnızca birkaç adımdan ibaret. Sürükle-bırak özellikli poster oluşturucu sayesinde aradığınız görüntüye ulaşmanız çok kolay ve hızlı. Canva poster oluşturucusunda pek çok şablon sizleri bekliyor. Yalnızca birkaç adımda hızlıca poster tasarlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.


1- Boyuta karar verin. Bunun için isterseniz standart hazır poster boyutları mevcuttur. Bunlardan birini seçebilir ve posterinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2- Poster şablonu seçin. Bunun için yine hali hazırda bulunan şablonlardan destek alabilirsiniz. Burada önceliğiniz vermek istediğiniz mesaj ve hedef kitleniz. Program size şablon örnekleri sunar ancak son karar sizin.

3- Şimdi sırada posteri kişiselleştirmede. Eklemek istediğiniz görselleri ekleyin ya da stok kütüphanesinden seçin. Bazılarının ücretli olduğu bilgisini de yineleyelim. Renk ve yazı tiplerini değiştirme imkanını da var.

4- Mesaj bölümü. Şimdi buraya kendi mesajınızı ekleyin. Mesaj alanı tamamen ihtiyacınıza yönelik.

5- Tasarımınız tamamlandı. Şimdi yapmanız gereken tasarımı indirmek, yazdırmak ya da paylaşmak!

Hazırlayacağınız özel posterler tasarım becerilerine ihtiyaç duymaz. Çevirimiçi poster oluşturucusu ile kısa ve basit kullanım kolaylığı sağlar.
Comments


bottom of page