top of page

Arduino - MQ Gaz Sensörleri Tanıtımı ve Bağlantısı
MQ Gaz Sensörlerinin Tanıtımı ve Bağlantısı


MQ Serisi Gaz Sensörleri Nasıl Çalışır?

MQ serisi gaz sensörleri, pratik kullanımları ve uygun fiyatları sebebiyle Arduino ve diğer kontrolcülerle beraber uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapılarının içerisinde gazı algılamaya duyarlı bir tel, ısıtıcı eleman ve bir yük direnci bulunmaktadır. Çalışma prensipleri genel olarak aynıdır. Isıtıcının etkisiyle ısınan metan gazı sensördeki telin üzerinden geçerek telin direncinin değişmesine etki eder. Analog direnç değerini, 0 ile 5V aralığına eş bir değere çevirmek için bir yük direnci kullanılır. Yük direnci pini, Arduino’nun analog giriş pinlerinden birine bağlanarak Arduino’ya bilgi aktarımı sağlanır.


Ayrıca MQ serisi gaz sensörlerinin yapılarında bir dijital çıkış da bulunmaktadır. Gerilim belli bir seviyeye ulaştıktan sonra bu çıkış aktif duruma geçer. Bu seviyeyi sensör modülünde bulunan trimpot ile kontrol etmek mümkündür.
Kullanılan gaz sensörlerinin her bir çeşidinin farklı işlevi vardır.

MQ-3 Gaz Sensörü

MQ-3 sensörü 0.04mg/L ve 4mg/L arasında alkol algılamaya yarayan sensördür. Bu sensör ile Alkolmetre uygulamaları yapılmaktadır.


MQ-5 Gaz Sensörü

MQ-5 LPG sensörü izobütan gazını ve 300ppm- 10.000ppm aralğında propan gazını algılar.


MQ-6 Gaz Sensörü

MQ-6 gaz sensörü de MQ-5 gibi LPG sensörü olarak da adlandırılır. Aynı şekilde MQ-5 ile aynı değerlerde izobütan ve propan algılamaya yarar.


MQ-7 Gaz Sensörü

MQ-7 gaz sensörü 10ppm ve 10.000ppm konsanstrasyonları arasında karbonmonoksit gazını algılamaya yarar. 10.000ppm ve 300ppm aralığında algılama yapabilmek gaz kaçağı algılamak için uygundur.


MQ-8 Gaz Sensörü

MQ-8 gaz sensörü hidrojene karşı yüksek hassasiyete sahiptir fakat alkol buharı, LPG ve pişen yiyeceklerden yayılan dumana karşı düşük hassasiyete sahiptir.


MQ-9 Gaz Sensörü

MQ-9 yarı iletken bir gaz sensörüdür. 100 – 10.000ppm aralığında yanıcı gaz konsantrasyonu ve 10 – 10.000ppm aralığında karbonmonoksit gazını algılar.


MQ-135 Gaz Sensörü

MQ-135 gaz sensörü ile NH3,NOx, alkol buharı, benzen, duman ve CO2 gazlarını algılamak mümkündür. Bu sensörler ev ve ofis ortam ortamlarında kullanıma uygundur.


MQ-137 Gaz Sensörü

MQ-137 gaz sensörü amonyak (NH3) algılamaya yarar. Gaz sensörünün algılayıcı maddesi SnO2’dir. SnO2’nin direnci, temiz havada yüksek bir değere sahiptir. Havada NH3 gazı oluştuğunda, SnO2’nin değeri düşer ve üzerinden geçmekte olan akım artar.MQ Gaz Sensörleri Bağlantısı

תגובות


bottom of page