top of page

Scratch Proje Örneği 7 - Doğum Günü Animasyonu
Bu projemizde Scratch programında doğum günü kutlama animasyonu yapacağız.
Adım 1 : Programımızı açalım.


Adım 2 : Dekor ve kuklalarımızı ekleyelim.


Bu projede kukla olarak bir penguen, bir kek, ve mutlu yıllar yazılarını kullanacağız. Dekor olarak üç adet dergi kapağı resmi kullanacağız. Kapakları çevirmek için ok işaretini kullanacağız. Bunları için siz kuklaları tasarlayabilirsiniz. Bazı kuklalar programın deposunda mevcut. Arka planları aşağıdan indirebilirsiniz. Dekorları eklemek için bilgisayardan dekor yükle butonuna basabilirsiniz.Dekorları aşağıdaki linkten açarak sağ tıkla indirebilirsiniz.

Adım 3 : Penguenimizin kodlarını yazalım.


Penguenimiz aşağıdaki kodlarla 1. dekorda görünecek 2. dekora geçildiğinde gizlenecek.

Adım 4 : Kekimizin kodlarını yazalım.


Kekimiz aşağıdaki kodlarla 1. dekorda gizlenecek. 3. dekora geçildiğinde ise koordinatlarını belirlediğimiz konumda ortaya çıkacak. Sürekli kılık değiştirerek 0.2 sn de bir mum yanıp sönecek.
Adım 5 : Mutlu yazısının kodlarını yazalım.


Mutlu yazısı aşağıdaki kodlarla proje çalıştırıldığında gizlenecek. 3. dekora geçildiğinde belirlediğimiz konuma süzülerek gelecektir.

Adım 6 : Yıllar yazısının kodlarını yazalım.


Yıllar yazısı 1. dekorda gizlenecek. 3. dekorda mutlu yazısının hemen altına belirlediğimiz konuma yerleşecek.

Adım 7 : Tıkla butonunun kodlarını yazalım.


Animasyonun başlaması için gerekli olan tıkla butonunun kodları aşağıdaki gibidir. Proje çalıştırıldığında 1. dekorda kalacak. Algılama kodu sayesinde fare ile butona tıklanmadıysa sürekli renk değiştirecek. Butona tıklandığında ise 2. dekora, ardından hemen 2. dekora geçecek.

Adım 8 : Dekorumuzun kodlarını yazalım.


Son olarak dekorumuzun kodlarını yazalım. 3. dekora geçildiğinde happy birthday sesini bitene kadar çalmasını sağlayalım. Programdan farklı sesler de ekleyebilirsiniz. Aşağıdan happy birthday sesini indirebilirsiniz.

Projemiz tamamlandı. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.Comentários


bottom of page